{"vars":{{"pageTitle":"Tyrowicz z RPP: Nie ma dziś miejsca na obniżki stóp procentowych","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["analiza-ekspercka","najnowsze","nbp","prognozy","prognozy-ekonomiczne","rpp","stopy-procentowe"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"24 lipca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"24","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":597851}} }
300Gospodarka.pl

Tyrowicz z RPP: Nie ma dziś miejsca na obniżki stóp procentowych

W kolejnych pięciu projekcjach banku centralnego ceny coraz bardziej oddalają się od celu inflacyjnego – obecnie nie ma miejsca na obniżki, uważa członkini Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Joanna Tyrowicz.

Nie wiem, na ile te dwie grupy się pokrywają, ale z podstaw matematyki wynika, że przynajmniej 64 proc. spośród 40 ekspertów ankietowanych [przez „Rzeczpospolitą” – red.] uważa, że RPP nie powinna obniżać stóp. A nie więcej niż 10 proc. uważa, że ewentualne obniżki stóp jeszcze przez długi czas byłyby ok dla naszej gospodarki. Podzielam tę ocenę – napisała Tyrowicz na LinkedIn.

W kolejnych pięciu projekcjach ceny tylko coraz bardziej oddalają się od celu. Za to koszty w postaci bezrobocia i/lub niższych podwyżek dla pracujących są mniejsze niż wynika w projekcji i coraz niższe. Nie ma miejsca na obniżki – dodała Tyrowicz.

Ekonomiści: będą obniżki

„Rzeczpospolita” podaje, że 81 proc. spośród 42 ekonomistów, którzy wzięli udział w sondzie gazety uważa, że RPP przed końcem tego roku obniży stopę referencyjną NBP o co najmniej 0,5 pkt proc. Pozostali też spodziewają się obniżki, choć mniejszej.

Jednocześnie 10 proc. uczestników sondy uważa, że obniżka stóp procentowych w tym roku (o 0,25 lub 0,50 pkt proc.) byłaby optymalna, ponad 45 proc. sądzi, że stopy powinny pozostać na obecnym poziomie, tyle samo uważa, że powinny być wyższe.


300Klimat od września w nowej odsłonie. Zapisz się już dziś na nasz cotygodniowy newsletter.


RPP podwyższała stopy procentowe od października 2021 do września 2022 roku (z poziomu 0,1 proc. do 6,75 proc. w przypadku stopy referencyjnej). W kolejnych miesiącach utrzymywała parametry polityki pieniężnej na niezmienionym poziomie.

Polecamy również: