{"vars":{{"pageTitle":"Udaremniony atak na koncerty Taylor Swift. Ale to nie jedyny taki przypadek w Europie","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["atak-terrorystyczny","austria","bezpieczenstwo","europa","isis","najnowsze","taylor-swift","taylor-swift-the-eras-tour","wieden"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"8 sierpnia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"08","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":721075}} }
300Gospodarka.pl

Udaremniony atak na koncerty Taylor Swift. Ale to nie jedyny taki przypadek w Europie

Austriacka policja udaremniła zamach terrorystyczny, który miał zostać przeprowadzony w czasie koncertów Taylor Swift w Wiedniu. Ale to nie pierwsza taka sytuacja w ostatnich miesiącach. Ścieżka planowania najnowszych ataków terrorystycznych w Europie rysuje się w charakterystyczny schemat.

Austriacka policja poinformowała w środę o aresztowaniu 19-latka w Ternitz, godzinę drogi od miejsca, gdzie Taylor Swift miała wystąpić w czwartek, piątek i sobotę przed 65 tysiącami fanów każdego wieczoru na Stadionie Ernsta Happela. Wszystkie trzy koncerty zostały odwołane.

W trakcie przeszukania domu obywatela Austrii odkryto „substancje chemiczne” mogące służyć do produkcji bomb. Według informacji podanych przez policję podjęto „konkretne środki przygotowawcze” do ataku na koncerty Swift.

W Wiedniu aresztowano także drugiego podejrzanego.


Zobacz też: Paraliż transportowy przed Igrzyskami. We Francji doszło do ataku na szybkie koleje


ISIS radykalizuje nastolatków w internecie

Obaj podejrzani zostali zradykalizowani przez ISIS, twierdzą austriackie władze. W procesie radykalizacji podejrzanych oraz planowaniu domniemanych ataków dużą rolę odegrały media społecznościowe.

– Komunikacja sprawców odbywa się zazwyczaj w formie zaszyfrowanej, co często utrudnia rutynowy nadzór antyterrorystyczny powiedział dziennikarzom Franz Ruf, Generalny Dyrektor ds. Bezpieczeństwa Publicznego.

Według Petera Neumanna, profesora Studiów nad Bezpieczeństwem na King’s College London nastolatkowie stanowili niemal dwie trzecie aresztowanych w Europie w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy w związku z ISIS.

Neumann przeprowadził badanie 27 ataków lub udaremnionych ataków powiązanych z ISIS od października ubiegłego roku i wykazało ono, że spośród 58 podejrzanych, 38 miało od 13 do 19 lat.

Najnowsze dane Europolu pokazują, iż liczba planowanych ataków wzrosła ponad czterokrotnie od 2022 roku.

Nie tylko Austria

Problem dotyczy wielu krajów, w tym Francji, Niemiec i Szwajcarii. Podczas operacji prowadzonej przed igrzyskami olimpijskimi w Paryżu aresztowano czterech nastolatków. W maju 18-letni mężczyzna pochodzenia czeczeńskiego został oskarżony o „udział w grupie przestępczej o charakterze terrorystycznym” przygotowującej plany ataku w Saint-Étienne – podaje prokuratura antyterrorystyczna Francji.

W kwietniu władze w Düsseldorfie aresztowały dwie dziewczyny i chłopca. Kolejny udaremniony zamach nastolatka w Niemczech, miał dotyczyć ataku nożem na synagogę w Heidelbergu.

W Szwajcarii w marcu policja aresztowała dwóch chłopców za rzekome wsparcie dla ISIS.

Terroryści zarzucają sieć na młodych

Neumann zaznacza, że nastolatkowie byli często rekrutowani online, przez ISIS i jej centralnoazjatycki odłam ISIS-K.

– Grupy takie jak ISIS-K specyficznie celują w młodych nastolatków – mówi w CNN.

– Mogą oni nie być bardzo przydatni. Mogą popełniać błędy. Mogą zmienić zdanie, ale są mniej podejrzani – dodaje.

Według eksperta nastolatkowie byli rekrutowani za pośrednictwem platform społecznościowych takich jak TikTok, gdzie algorytmy wciągały ich w „bańki” online, gdzie mogą dotrzeć do nich islamscy rekruterzy.

Brytyjskie źródło bezpieczeństwa poinformowało CNN, że zagrożenie terrorystyczne stało się większym problemem w ciągu ostatnich 18 miesięcy, z ISIS-K jako najpotężniejszą grupą pod obserwacją, a młodzi ludzie wchodzący do ekstremistycznych przestrzeni i mediów online nadal stanowią znaczący problem.

Działania antyterrorystyczne ze szczególną uwagą obserwują grupy wywodzące się z części byłego Związku Radzieckiego, w tym z regionu Północnego Kaukazu w Rosji oraz państw Azji Środkowej.

Czytaj także: