{"vars":{{"pageTitle":"UE chce wspierać czyste technologie. Parlament zatwierdził projekt nowych przepisów","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["dekarbonizacja","najnowsze","neutralnosc-klimatyczna","parlament-europejski","unia-europejska","zielona-transformacja"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"25 kwietnia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"25","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":706288}} }
300Gospodarka.pl

UE chce wspierać czyste technologie. Parlament zatwierdził projekt nowych przepisów

Parlament Europejski (PE) zatwierdził regulację o zerowym zużyciu energii w przemyśle – „Net-Zero Industry Act”. Ma ona na celu wzmocnienie unijnej produkcji technologii niezbędnych do dekarbonizacji, podał Parlament.

„Net-Zero Industry Act”, już nieformalnie uzgodniony z Radą, wyznacza cel dla Europy, aby do 2030 r. produkować 40 proc. rocznego zapotrzebowania na technologie o zerowym zużyciu energii netto, w oparciu o krajowe plany w zakresie energii i klimatu (NECP) oraz aby osiągnąć 15 proc. globalnej wartości rynkowej tych technologii – czytamy w komunikacie.

Porozumienie przewiduje utworzenie inicjatyw „Net-Zero Acceleration Valleys”, przyspieszających proces wydawania pozwoleń poprzez delegowanie części gromadzenia dowodów na potrzeby ocen środowiskowych do państw członkowskich.


Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter


Technologie, które mają być wspierane, obejmują wszystkie technologie odnawialne, jądrowe, dekarbonizację przemysłową, sieci, technologie magazynowania energii i biotechnologię. Ustawa uprości proces wydawania pozwoleń, określając maksymalne terminy zatwierdzania projektów w zależności od ich zakresu i wydajności – czytamy dalej.

Przepisy będą zachęcać do finansowania z dochodów krajowego systemu handlu uprawnieniami do emisji (ETS) oraz dla większości projektów strategicznych za pośrednictwem Platformy Strategicznych Technologii dla Europy (STEP) i jest to krok w kierunku europejskiego funduszu suwerenności, wskazano także w informacji.

Polecamy także: