{"vars":{{"pageTitle":"UE chce współpracy przemysłu cywilnego, obronnego i kosmicznego, by zwiększyć konkurencyjność Europy","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live","news"],"pageAttributes":["komisja-europejska","obronnosc","przemysl","sektor-cywilny","sektor-kosmiczny","strategia","technologie"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"22 lutego 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"22","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":96042}} }
300Gospodarka.pl

UE chce współpracy przemysłu cywilnego, obronnego i kosmicznego, by zwiększyć konkurencyjność Europy

Komisja Europejska przedstawiła plan działania na rzecz synergii między przemysłem cywilnym, obronnym i kosmicznym. Ma posłużyć zwiększeniu przewagi technologicznej Europy i wspieraniu jej bazy przemysłowej.

Po raz pierwszy finansowanie unijne umożliwi przyspieszenie innowacji na styku sektorów obronności i przestrzeni kosmicznej oraz w sferze cywilnej. Przykłady takich rozwiązań technologicznych to np. chmura, procesory, technologie cybernetyczne i kwantowe oraz sztuczna inteligencja.

“Dzięki Europejskiemu Funduszowi Obronnemu mamy duży potencjał synergii między innowacjami w dziedzinie przestrzeni kosmicznej, obronności oraz cywilnych badań naukowych i innowacji” – powiedziała Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca wykonawcza do spraw Europy na miarę ery cyfrowej.

“Należy też wykorzystać ogromny potencjał naukowców i start-upów zakresie innowacji” – dodała.

Szybko zmieniające się technologie i nowe modele biznesowe, w tym wzrost inwestycji w technologie do zastosowań cywilnych, obronnych lub kosmicznych, mogą pomóc Europie utrzymać swoją bazę przemysłową, odpowiednio reagować na konkurencję geopolityczną i wzmacniać własną suwerenność technologiczną – uważa Komisja.


Czytaj również: Bill Gates uważa, że zdobywanie Marsa nie ma sensu. Elon Musk odwrotnie


Plan zakłada zwłaszcza:

Dlatego Komisja zapowiedziała jedenaście działań, które skoncentrują się na wzajemnych zależnościach między przemysłem cywilnym, obronnym i kosmicznym. Dzięki nim:

“Jak najlepsze wykorzystanie Europejskiego Funduszu Obronnego i zapewnienie silnej synergii między technologiami obronnymi, kosmicznymi i cywilnymi doprowadzi do powstania innowacji radykalnych i sprawi, że Europa nadal będzie wyznaczać światowe standardy. Zmniejszy to również naszą zależność w dziedzinie technologii krytycznych i wzmocni wiodącą pozycję w przemyśle, co jest nam potrzebne do wyjścia z kryzysu” – stwierdził Thierry Breton, komisarz do spraw rynku wewnętrznego.

UE pozywa Polskę za brak regulacji prawnych dotyczących hałasu