{"vars":{{"pageTitle":"UE nakłada sankcje, a Rosja je obchodzi. Ale teraz będzie miała trudniej","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["najnowsze","rada-europejska","rosja","sankcje","sankcje-na-rosje","skutecznosc-sankcji","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"23 czerwca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"23","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":589353}} }
300Gospodarka.pl

UE nakłada sankcje, a Rosja je obchodzi. Ale teraz będzie miała trudniej

Rada UE przyjęła kolejny pakiet ekonomicznych i indywidualnych środków wobec Rosji. Obejmuje m.in. zakaz tranzytu przez terytorium Rosji większej ilości towarów i technologii, które mogą przyczynić się do jej wzmocnienia militarnego i technologicznego, zaostrzenie ograniczeń eksportowych oraz wygaśnięcie czasowego odstępstwa dla Polski i Niemiec na dostawy ropy naftowej z Rosji, podała Rada.

Nasze sankcje już teraz mocno odbijają się na rosyjskiej gospodarce i zdolności Kremla do finansowania agresji. Dzisiejszy pakiet zwiększa naszą presję na Rosję i machinę wojenną Putina. Zajmując się zapobieganiem obchodzenia sankcji, zwiększymy presję na Rosję, pozbawiając ją zasobów, których tak potrzebuje, aby prowadzić wojnę z Ukrainą – powiedział Wysoki Przedstawiciel do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Josep Borrell, cytowany w komunikacie.

Rosja obchodzi zakazy

Jeżeli mimo sankcji, dalsze ich obchodzenie będzie miało charakter znaczący i systemowy, UE będzie miała możliwość zastosowania wyjątkowych środków. Najczęściej Rosja importuje zakazane unijne towary i technologie przez państwa trzecie. Rada może ograniczyć ich sprzedaż, dostawy, transfer lub wywóz do tych krajów, których systemy powodują szczególnie wysokie ryzyko obejścia sankcji, podano.

Oprócz tego decyzja Rady zakazuje tranzytu z państw europejskich przez terytorium Rosji większej ilości towarów i technologii do krajów trzecich. Chodzi o takie produkty, które mogą przyczynić się do wzmocnienia militarnego i technologicznego Rosji lub rozwoju sektora obronności lub bezpieczeństwa. Zakazany jest też transfer produktów stosowanych w przemyśle lotniczym lub kosmicznym oraz paliwo do silników odrzutowych i dodatki do paliw.

Nowe firmy na liście objętej sankcjami

Rada dodała kolejne 87 podmiotów do listy podmiotów bezpośrednio wspierających kompleks militarno-przemysłowy Rosji w jej agresji na Ukrainę. Będą podlegać zaostrzonym ograniczeniom eksportowym dotyczącym towarów i technologii podwójnego zastosowania.

Na liście znajdują się cztery irańskie podmioty produkujące drony i dostarczające je do Rosji, inne podmioty z krajów trzecich zaangażowane w obchodzenie ograniczeń handlowych oraz niektóre rosyjskie podmioty zajmujące się opracowywaniem, produkcją i dostawą komponentów elektronicznych dla rosyjskiego wojska i kompleks przemysłowy.

Ponadto decyzja rozszerza listę towarów podlegających ograniczeniom, które mogłyby przyczynić się do rozwoju technologicznego rosyjskiego sektora obrony i bezpieczeństwa. Chodzi m.in. o elektronikę, metale stosowane w przemyśle obronnym, sprzęt morski, półprzewodniki, prekursory materiałów energetycznych i broni chemicznej.

UE blokuje też przepływ towarów drogą lądową i morską

Rada rozszerzyła zawieszenie koncesji na nadawanie dla: RT Balkan, Oriental Review, Tsargrad, New Eastern Outlook i Katehon. Punkty te znajdują się pod stałą, bezpośrednią lub pośrednią kontrolą przywódców Federacji Rosyjskiej. Były wykorzystywane przez to państwo do ciągłych i skoordynowanych działań propagandowych skierowanych do społeczeństwa obywatelskiego w UE i krajach sąsiednich, poważnie zniekształcając i manipulując faktami, podano.

UE rozszerzyła zakaz transportu drogowego towarów do UE na przyczepy i naczepy zarejestrowane w Rosji. Chodzi także o te przewożone ciężarówkami zarejestrowanymi poza Rosją.

Gwałtownie wzrosła liczba oszukańczych praktyk stosowanych przez statki przewożące ropę naftową i produkty ropopochodne. Dlatego Rada postanowiła zakazać dostępu do portów i śluz w UE wszystkim statkom dokonującym przeładunków między statkami, jeżeli budzą podejrzenia, że statek narusza zakaz importu morskiej rosyjskiej ropy naftowej i produktów naftowych do UE.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Wygaśnie czasowa derogacja przyznana Niemcom i Polsce na dostawy ropy naftowej z Rosji północnym odcinkiem ropociągu Przyjaźń. Jednak – jak podaje Rada – ropa pochodząca z Kazachstanu lub innego kraju trzeciego będzie mogła nadal tranzytować przez Rosję i importować do UE ropociągiem Przyjaźń.

Oprócz sankcji gospodarczych Rada postanowiła objąć sankcjami także dodatkowe osoby i podmioty.

W konkluzjach Rady Europejskiej z marca 2023 r. UE ponownie stanowczo potępiła agresywną wojnę Rosji przeciwko Ukrainie. To stanowi oczywiste naruszenie Karty Narodów Zjednoczonych. UE powtórzyła również, że nadal jest zdecydowana utrzymywać i zwiększać zbiorową presję na Rosję, w tym za pomocą ewentualnych dalszych środków ograniczających.

Czytaj także: