{"vars":{{"pageTitle":"KE: Trybunał Konstytucyjny naruszył prawo UE. Rozpoczynamy procedurę naruszeniową przeciwko Polsce","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["komisja-europejska","konflikt-polski-z-ue","sadownictwo","spor-o-praworzadnosc","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"22 grudnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"22","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":235828}} }
300Gospodarka.pl

KE: Trybunał Konstytucyjny naruszył prawo UE. Rozpoczynamy procedurę naruszeniową przeciwko Polsce

Unia Europejska podejmuje kroki prawne przeciwko Polsce. Chodzi o kwestię systemu sądownictwa i niedawnych wyroków Trybunału Konstytucyjnego.

O rozpoczęciu procedury naruszeniowej poinformowała Komisja Europejska i unijny komisarz ds. sprawiedliwości, Didier Reynders.

„Próbowaliśmy nawiązać dialog z Polską, ale sytuacja w tej kwestii się nie poprawia” – napisał Reynders na Twitterze.

Procedura będzie dotyczyć naruszeń prawa UE przez polski Trybunał Konstytucyjny. Chodzi o wyroki TK z 14 lipca i 7 października 2021, w których Trybunał stwierdził niezgodność traktatów unijnych z polskim prawem krajowym, jeśli chodzi  o kwestię prymatu prawa UE.

Komisja uznała, że orzeczenia te „naruszają zasady ogólnej autonomii, pierwszeństwa, skuteczności i jednolitego stosowania prawa UE”.

Didier Reynders, publikując informację o wszczęciu procedury na Twitterze, dodał, że „fundamenty porządku prawnego UE muszą być przestrzegane”, zwłaszcza, jeśli chodzi o prymat prawa UE nad krajowym.

Ponadto Komisja Europejska, w opublikowanym komunikacie ws. procedury naruszeniowej, wyraziła „poważne wątpliwości” co do niezależności I niezawisłości polskiego Trybunału Konstytucyjnego.

Procedura naruszenia – co dalej?

Procedura składa się z kilku kroków. W pierwszym etapie KE wystosuje do Polski formalny list, w którym zażąda dalszych informacji o problematycznej kwestii. Polska będzie miała 2 miesiące na odpowiedź.

Jeśli zostanie ona uznana za niewystarczającą, Komisja wezwie Polskę do zmiany stanu rzeczy i zażąda informacji o podjętych krokach.

W razie braku wystarczających działań, sprawa może trafić do Trybunału Sprawiedliwości UE, który może nałożyć na Polskę kary finansowe.

Więcej o sporze Unii i polskiego rządu w kwestii sądownictwa pisaliśmy m. in. w tych artykułach: