{"vars":{{"pageTitle":"UE pozywa Twittera za łamanie prawa unijnego. Platformie grozi duża kara finansowa","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["elon-musk","komisja-europejska","najnowsze","pozew","prawo-unijne","social-media","twitter","unia-europejska","x"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"20 grudnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"20","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":646492}} }
300Gospodarka.pl

UE pozywa Twittera za łamanie prawa unijnego. Platformie grozi duża kara finansowa

Komisja Europejska wszczęła postępowanie dotyczące naruszenia prawa unijnego przez platformę X, należącą do Elona Muska. Portal naruszył zobowiązania w zakresie dezinformacji, nielegalnych treści i przejrzystości. Grozi im za to kara nawet do 6 proc. rocznego przychodu.

Thierry Breton, komisarz UE ds. egzekwowania DSA, potwierdził prowadzenie śledztwa w mediach społecznościowych.

Dziś otwieramy formalne postępowanie w sprawie naruszenia przeciwko X – napisał Breton w poście na X.

Takie działania są konsekwencją m.in. podejrzenia naruszenia obowiązków dotyczących przeciwdziałania nielegalnym treściom i dezinformacji; podejrzenia naruszenia obowiązków przejrzystości oraz podejrzanego wprowadzenia w błąd projektowania interfejsu użytkownika.

Jednym z zagadnień również poruszonych w treści pozwu jest kwestia „niebieskich znaczków”, które teraz są dostępne jedynie dla osób posiadających konto premium. To naruszenie zasad, gdyż przed zmianami niebieskie znaczki przyznawał sam Twitter i zarezerwowane były one tylko dla zweryfikowanych użytkowników oraz polityków, urzędników i celebrytów.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


UE zasygnalizowała, że zastosowane środki mogą być tymczasowe, a całe postępowanie może trwać tak długo, jak będzie to konieczne. Istnieje również obawa, że X nie dba wystarczająco o zgodność z językami państw członkowskich w UE, co może być problemem przy monitorowaniu treści na platformie.

W kontekście tegorocznych wyborów do Parlamentu Europejskiego, Komisja planuje wydać nowe wytyczne dla wszystkich platform społecznościowych. Wcześniej Facebook, TikTok oraz Google i Microsoft zobowiązały się do przestrzegania kodeksu postawionego przez UE w ramach przygotowań do nowych regulacji z Aktem o usługach cyfrowych. Jednakże w maju Twitter z niego zrezygnował, co spotkało się ze sporą dezaprobatą ze strony władz unijnych.

Polecamy także: