{"vars":{{"pageTitle":"UE przedstawia nowy plan walki o równouprawnienie kobiet. Będzie miał pięć filarów","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["komisja-europejska","rownouprawnienie","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"25 listopada 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"25","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":71501}} }
300Gospodarka.pl

UE przedstawia nowy plan walki o równouprawnienie kobiet. Będzie miał pięć filarów

Unia Europejska chce zwiększyć swoje wysiłki na rzecz równości płci. W związku z tym wprowadzi nowe zasady w działaniach zewnętrznych Wspólnoty.

Komisja Europejska i wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa przedstawili dziś plany dotyczące propagowania równości płci i wzmocnienia pozycji kobiet we wszystkich działaniach zewnętrznych Unii Europejskiej.

Przyznanie wszystkim takich samych praw wzmacnia nasze społeczeństwa. Zwiększa ich dobrobyt i sprawia, że są bardziej bezpieczne. Za równością płci przemawiają więc nie tylko zasady i moralny obowiązek. Udział kobiet i dziewcząt w życiu społecznym i ich przywództwo są warunkami demokracji, sprawiedliwości, pokoju, bezpieczeństwa, dobrobytu oraz bardziej ekologicznego świata” – stwierdził wysoki przedstawiciel/wiceprzewodniczący Josep Borrell

Trzeci unijny plan działania w sprawie równości płci (GAP III) zawiera ramy polityczne dla UE w postaci pięciu filarów działań na rzecz postępów w wypełnianiu międzynarodowych zobowiązań i „stworzenia świata, w których szanse na powodzenie mają wszyscy”.

W jego myśl propagowanie równości płci ma się stać priorytetem wszystkich działań zewnętrznych i polityki zewnętrznej.

W planie określono działania w zakresie współpracy z zainteresowanymi stronami na szczeblach krajowym, regionalnym i międzynarodowym. Założono w nim intensyfikację działań w strategicznych obszarach tematycznych, wezwano instytucje do dawania przykładu oraz zapewniono przejrzystość wyników działań.

Szczegółowe działania ujęte w pięciu filarach:

1) Do 2025 r. celem 85 proc. wszystkich nowych działań zewnętrznych będzie równość płci oraz wzmocnienie pozycji kobiet i dziewcząt. GAP III wprowadza bardziej surowe zasady dotyczące uwzględniania i monitorowania aspektu płci w poszczególnych sektorach. We wszystkich działaniach w zakresie pomocy zewnętrznej w każdym z sektorów: infrastrukturalnym, cyfrowym, energetycznym, rolnym i dotyczącym funduszy mieszanych, należy uwzględniać aspekt płci i wspierać równość płci.

2) Wspólna wizja strategiczna i ścisła współpraca z państwami członkowskimi i partnerami na szczeblu międzynarodowym, regionalnym i krajowym W planie działania opowiedziano się za opracowaniem wspólnego podejścia wszystkich podmiotów unijnych na szczeblu krajowym oraz za skupieniem się na wybranych kwestiach strategicznych. Dokładna analiza dotycząca płci i dogłębne konsultacje z państwami członkowskimi, organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, działaczami na rzecz praw kobiet oraz młodzieżą dostarczą silnych podstaw działań lokalnych.

3) W GAP III wezwano do przyspieszenia postępów przez skupienie się na kluczowych tematycznych obszarach zobowiązań, takich jak zwalczanie przemocy na tle płciowym oraz propagowanie silniej pozycji gospodarczej, społecznej i politycznej kobiet i dziewcząt. Ponownie podkreślono w nim znaczenie powszechnego dostępu do opieki zdrowotnej, praw i zdrowia reprodukcyjnego i seksualnego oraz propagowania udziału na równych warunkach i przywództwa. Plan jest w pełni powiązany z unijnymi ramami politycznymi w dziedzinie kobiet, pokoju i bezpieczeństwa oraz umożliwia uwzględnienie aspektu płci w nowych obszarach polityki, takich jak transformacja ekologiczna i cyfrowa.

4) Dawanie przykładu. Autorzy planu wzywają Unię Europejską do dawania przykładu, np. przez zapewnienie wrażliwego na kwestie płci i zrównoważonego pod tym względem przywództwa na najwyższych szczeblach polityki i zarządzania.

5) Mierzenie wyników. W GAP III przyjęto nowe podejście do monitorowania, oceny i uczenia się. Większy nacisk położono na mierzenie wyników. UE opracuje ilościowy, jakościowy i całościowy system monitorowania mający na celu zwiększenie odpowiedzialności publicznej, zapewnienie przejrzystości i dostępu do informacji na temat unijnej pomocy na rzecz równości płci na całym świecie. We współpracy z Europejską Służbą Działań Zewnętrznych Komisja będzie monitorować roczne postępy w realizacji planu.

Polska na 5 miejscu w rankingu krajów, gdzie warunki dla prowadzenia biznesu przez kobiety są najlepsze