{"vars":{{"pageTitle":"UE uderza w rosyjskich oligarchów. Jest czwarty pakiet sankcji za inwazję na Ukrainę","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["dezinformacja","eksport","handel","import","komisja-europejska","oligarchowie","rosja","sankcje","ukraina","unia-europejska","wojna"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"15 marca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"15","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":276207}} }
300Gospodarka.pl

UE uderza w rosyjskich oligarchów. Jest czwarty pakiet sankcji za inwazję na Ukrainę

Unia Europejska przyjęła czwarty pakiet sankcji wobec Rosji za inwazję na Ukrainę. Uderzą m. in. w kilkunastu rosyjskich oligarchów.

Komisja Europejska (KE) „z zadowoleniem przyjęła” dzisiejsze porozumienie Rady w sprawie przyjęcia czwartego pakietu sankcji wobec Rosji w odpowiedzi na jej brutalną agresję przeciwko Ukrainie i jej mieszkańcom, podała dziś KE.

Sankcje, poza dalszym ograniczaniem wymiany handlowej z Rosją, obejmują środki wobec elit biznesowych powiązanych z Kremlem. Na celowniku UE znalazł się np. Roman Abramowicz, wieloletni właściciel klubu piłkarskiego FC Chelsea Londyn.

Innym rosyjskim oligarchą objętym nowymi sankcjami jest szef rosyjskiej państwowej telewizji, podaje „The Guardian”. Konstantin Ernst jest dyrektorem wykonawczym Rosyjskiego Kanału Pierwszego. Wczoraj dziennikarka tej stacji zaprotestowała przeciwko wojnie na antenie, w trakcie transmisji wieczornych wiadomości:

Protestująca kobieta to Marina Owsiannikowa, szefowa działu zagranicznego tej telewizji.

Czwarty pakiet unijnych sankcji

Sankcje te przyczynią się do dalszego zwiększenia presji gospodarczej na Kreml i ograniczą jego zdolność do finansowania inwazji na Ukrainę. Zostały one skoordynowane z partnerami międzynarodowymi, zwłaszcza ze Stanami Zjednoczonymi – podaje Komisja.

Uzgodnione środki są następujące:

Unia Europejska wraz z innymi członkami Światowej Organizacji Handlu (WTO) uzgodniła dziś, że odmówi rosyjskim produktom i usługom traktowania na rynkach Unii na zasadzie klauzuli najwyższego uprzywilejowania.

– Jest to następstwem oświadczenia złożonego w piątek, 11 marca, przez członków grupy G7. Spowoduje to zawieszenie znaczących korzyści, z których Rosja korzysta jako członek WTO. Działania podjęte wobec Rosji chronią podstawowe interesy bezpieczeństwa UE i jej partnerów w świetle niesprowokowanej, zaplanowanej i nieuzasadnionej agresji Rosji na Ukrainę, wspieranej przez Białoruś. Są one w pełni uzasadnione na mocy prawa WTO – podała Komisja Europejska.

Zakaz importu rosyjskiej ropy. Zachód go nie chce, choć to nie on straciłby na nim najwięcej