{"vars":{{"pageTitle":"UE rozważa gigantyczną emisję obligacji na wojsko i energetykę","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["energetyka","inwazja-rosji-na-ukraine","inwestycje","obligacje","unia-europejska","wojsko","wydatki-na-wojsko"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"8 marca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"08","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":272959}} }
300Gospodarka.pl

UE rozważa gigantyczną emisję obligacji na wojsko i energetykę

Unia Europejska rozważa sprzedaż obligacji na dużą skalę aby sfinansować wydatki na energię oraz obronność. Plan może ujrzeć światło dzienne już w tym tygodniu.

Wspólnota rozważa akcję wspólnej emisji obligacji o bardzo dużej skali. Jej celem byłoby pozyskanie środków na wydatki związane z energetyką i obronnością – podaje Bloomberg.

Unia mierzy się obecnie z potrzebą uzyskania znaczących funduszy na zwiększenie swojego potencjału obronnego i uniezależnienie się od rosyjskich źródeł energii.

Jak wskazuje Bloomberg, jednym z możliwych rozwiązań byłaby emisja obligacji przez Komisję Europejską. Zyski z obligacji byłyby przekazywane państwom członkowskich w formie preferencyjnych pożyczek.

Nie wiadomo na razie, jaki stosunek ma Polska do wspólnej emisji obligacji wraz z innymi krajami UE. Ten krok oznaczałby przyspieszenie integracji europejskiej i zacieśnienie unii fiskalnej, czemu historycznie rząd PiS był przeciwny.

Finansowanie wydatków na obronność własną emisją obligacji zapowiedział już wcześniej polski rząd, o czym pisaliśmy w tym artykule.

W związku z ogłoszonymi planami zwiększenia wydatków na wojsko już w 2023 roku, rząd chce utworzyć specjalny fundusz poza budżetem, który funkcjonowałby podobnie, jak fundusz na rzecz przeciwdziałania Covid-19. Finansowany byłby z emisji obligacji przez polski Bank Gospodarstwa Krajowego.

Zwiększenie wydatków na obronność oraz zakup paliw oraz energii przez Polskę i kraje europejskie to konsekwencja rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Od początku wojny Unia Europejska zapowiada wsparcie dla tego kraju oraz konieczność uniezależniania się od rosyjskich źródeł energii.

Czytaj też: