{"vars":{{"pageTitle":"UE uzgodniła pakiet wsparcia dla Ukrainy o wartości 50 mld euro. Orbán wycofuje weto","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["najnowsze","pakiet-pomocowy","rosja","ukraina","unia-europejska","wojna"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"1 lutego 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"01","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":668968}} }
300Gospodarka.pl

UE uzgodniła pakiet wsparcia dla Ukrainy o wartości 50 mld euro. Orbán wycofuje weto

Unia Europejska zdołała wynegocjować umowę dotyczącą pakietu finansowego w wysokości 50 mld euro dla Ukrainy. Przełom nastąpił, gdy węgierski premier Viktor Orbán wycofał swoje wcześniejsze weto podczas nadzwyczajnego szczytu wspólnoty.

Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej, ogłosił, że Unia Europejska osiągnęła kompromis w kwestii pakietu finansowego dla Ukrainy. Stanowi on istotny krok w kierunku zaspokojenia pilnych potrzeb finansowych Ukrainy po pełnoskalowej inwazji Rosji w 2022 roku.

Kompromis nastąpił po tygodniach intensywnego nacisku na Orbána, który początkowo sprzeciwiał się pakietowi pomocy w wysokości 50 mld euro.

Pakiet wsparcia finansowego dla Ukrainy jest tym ważniejszy, że w Stanach Zjednoczonych pojawiły się problemy w uzyskaniu poparcia Kongresu dla pakietu pomocy w wysokości 60 mld dolarów.


Zobacz też: Zamrożone aktywa Banku Rosji to 300 mld dolarów. Powinny pracować dla Ukrainy [WYWIAD]


Pakiet pomocy dla Ukrainy

Umowa, obejmująca okres czterech lat, zapewnia „stałe, długoterminowe, przewidywalne finansowanie dla Ukrainy”.

Zawiera również postanowienie o corocznych spotkaniach liderów Unii dotyczących wdrożenia pakietu pomocy, z możliwością przeglądu po dwóch latach.

Kompromis udało się osiągnąć po rozmowach w czwartek między Orbánem, Michelem, przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen oraz kanclerzem niemieckim Olafem Scholzem, prezydentem francuskim Emmanuelem Macronem i premierem włoskim Giorgią Meloni.

Żądanie Orbána dotyczącego corocznego weta wobec kontynuacji płatności dla Kijowa zostało stanowczo odrzucone przez pozostałych 26 liderów. Zmiana stanowiska węgierskiego lidera jest postrzegana jako strategiczny ruch, odpowiedź na naciski wywierane poprzez kanały polityczne i gospodarcze.

Dodatkowym środkiem zabezpieczającym jest odniesienie do umowy z 2020 roku, w ramach której Unia zobowiązała się traktować wszystkie państwa członkowskie równo przy decydowaniu o wstrzymywaniu funduszy.

Czytaj także: