Komisja Europejska wzywa Polskę do wdrożenia różnych przepisów rozporządzenia w sprawie zapobiegania i zarządzania wprowadzanie i rozprzestrzenianie się inwazyjnych gatunków obcych.
Komisja Europejska wystosowała w tej sprawie opinię.
– Inwazyjne gatunki obce to rośliny i zwierzęta, które w wyniku ingerencji człowieka zostają przypadkowo lub celowo wprowadzone do środowiska naturalnego, w którym normalnie nie występują. Ma to poważne negatywne konsekwencje dla ich nowego środowiska. Stanowią jedną z pięciu głównych przyczyn utraty różnorodności biologicznej w Europie i na świecie – podaje KE.
Polska, podobnie jak kilkanaście innych państw, nie ustanowiła, nie wdrożyła, ani nie przekazała Komisji planu działania (lub zestawu planów działania) w tym zakresie.
Duża część inwazyjnych gatunków obcych jest nieumyślnie wprowadzana do Unii. Dlatego kluczowe znaczenie ma bardziej efektywne ustalanie priorytetów i zarządzanie ścieżkami niezamierzonego wprowadzenia.
W czerwcu Komisja wysłała wezwanie do usunięcia uchybienia. Otrzymane odpowiedzi były niezadowalające, zatem Komisja postanowiła wydać uzasadnione opinie. Państwa członkowskie mają teraz dwa miesiące na odpowiedź i podjęcie niezbędnych środków. W przeciwnym razie Komisja może podjąć decyzję o skierowaniu sprawy do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.