{"vars":{{"pageTitle":"Odbudowa Ukrainy będzie kosztować fortunę. 100 mld dolarów potrzebne "na już"","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ekonomia","najnowsze","odbudowa-ukrainy","ukraina","wojna-w-ukrainie"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"9 września 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"09","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":352960}} }
300Gospodarka.pl

Odbudowa Ukrainy będzie kosztować fortunę. 100 mld dolarów potrzebne „na już”

Koszt odbudowy Ukrainy po wywołanej przez Rosję wojnie wyniesie 349 miliardów euro. To równowartość ponad 150 proc. PKB tego kraju w 2021 roku – podała Komisja Europejska.

Rząd Ukrainy, Komisja Europejska i Bank Światowy szacują, że obecny koszt odbudowy Ukrainy wynosi 349 mld euro (czyli ok. 349 mld dolarów według obecnego kursu).

Szacunek obejmuje przy tym  okres do końca czerwca 2022 roku. W nadchodzących miesiącach spodziewany jest wzrost tych kosztów, o ile wojna będzie trwała nadal – podaje Komisja.

Wspólnymi wysiłkami rozpoczęliśmy już odbudowę na odzyskanych terytoriach Ukrainy. Ale odbudowa wymaga kompleksowego podejścia i mobilizacji wspólnych zasobów rządu ukraińskiego i partnerów międzynarodowych. Ocena zniszczeń i identyfikacja potrzeb odbudowy jest solidną podstawą narodowego Planu Odbudowy i warunkiem skutecznego finansowania. Wszakże tylko na pierwszy etap potrzebne jest 17 mld USD, z czego Ukraina potrzebuje już w tym roku 3,4 mld – podał premier Ukrainy Denis Szmyhal.

Ocena Komisji

Jest to pierwsza kompleksowa ocena skutków wojny w dwudziestu różnych sektorach po inwazji rosyjskiej. Określa potrzeby finansowe w zakresie odbudowy. Przedstawia także tzw. mapę drogową tej odbudowy.

Ocena obejmuje skutki wojny trwającej od 24 lutego do 1 czerwca 2022 roku. Wykazała, że koszt fizycznych szkód spowodowanych wojną osiągnął już ponad 97 mld euro. Szkody były szczególnie wysokie w sektorach mieszkaniowym, transportowym, handlowym i przemysłowym. Zniszczenia skoncentrowały się w obwodach czernihowskim, donieckim, ługańskim, charkowskim, kijowskim i zaporoskim.

W ciągu najbliższych 3 lat 30 proc. z całkowitej kwoty, czyli 105 mld euro, będzie potrzebne Ukrainie do zaspokojenia najbardziej pilnych potrzeb. Chodzi o przywrócenie systemów edukacji i opieki zdrowotnej oraz infrastruktury. A także przygotowanie do nadchodzącej zimy poprzez przywrócenie ogrzewania i prądu w domach, wsparcie dla rolnictwa oraz naprawę istotnych połączeń transportowych.

Ze znacznymi kosztami wiąże się też bezpieczne zarządzanie gruzem i materiałami wybuchowymi – podano.


Czytaj też: