{"vars":{{"pageTitle":"Ukraina potrzebuje 3-5 mld dolarów miesięcznie, by pozbierać się po wojnie","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["kristalina-georgieva","miedzynarodowy-fundusz-walutowy","najnowsze","pomoc-dla-ukrainy","unia-europejska","ursula-von-der-leyen","wsparcie-dla-ukrainy"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"26 października 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"26","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":379076}} }
300Gospodarka.pl

Ukraina potrzebuje 3-5 mld dolarów miesięcznie, by pozbierać się po wojnie

Ukraina będzie potrzebować ok. 3 mld dolarów miesięcznie zewnętrznego wsparcia do 2023 roku. I to w najlepszym scenariuszu. Tak o potrzebach Ukrainy na odbudowę po wojnie mówi szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Kristalina Georgiewa.

Ukraina będzie potrzebować co najmniej ok. 3 mld dolarów miesięcznie zewnętrznego wsparcia do 2023 roku. Potrzeby te mogą wzrosnąć nawet do 5 mld dolarów, jeśli rosyjskie ataki staną się „jeszcze bardziej dramatyczne” – oświadczyła we wtorek Kristalina Georgiewa.

Pracownicy Funduszu spotkali się w zeszłym tygodniu z władzami Ukrainy w Wiedniu. Omówiono potrzeby finansowe kraju, a obecnie MFW pracuje nad pełnoprawnym programem pożyczkowym dla Kijowa.

Szefowa MFW popiera apele Ukrainy

Georgiewa podkreśliła, że MFW współpracuje z władzami Ukrainy, aby pomóc zdefiniować i wdrożyć politykę makroekonomiczną tego kraju. Pracują także nad określeniem tego, co będzie potrzebne, aby Ukraina stała się członkiem Unii Europejskiej i przedstawiała wiarygodne prognozy finansowe.

Szefowa MFW zdecydowanie poparła apele Ukrainy o mechanizm koordynacji potrzeb finansowych i wsparcia:

Byliśmy częścią wsparcia w fazie kryzysowej. Będziemy częścią wsparcia w tej fazie ożywienia – zapewniła.

Pochwaliła też ukraińskich przywódców za zarządzanie gospodarką w wyjątkowo trudnych czasach.

Kraj robi naprawdę dobrą robotę, tam każda hrywna się liczy – powiedziała Georgiewa.

W piątek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen także stwierdziła, że Ukraina potrzebuje od 3 mld do 4 mld euro wsparcia miesięcznie na zaspokojenie swoich podstawowych potrzeb, a 1,5 mld euro powinno pochodzić od UE.

Ukraina eksportuje tyle żywności, co przed wojną. Ale kryzys może powrócić