{"vars":{{"pageTitle":"Ukraina wznowiła eksport energii. Prąd płynie już do Polski","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["energetyka","energia-elektryczna","import-energii","main","najnowsze","prad","sieci-energetyczne","ukraina"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"12 kwietnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"12","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":539628}} }
300Gospodarka.pl

Ukraina wznowiła eksport energii. Prąd płynie już do Polski

Energia elektryczna znów płynie z Ukrainy do Polski, wynika z danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

Prąd płynie poprzez połączenie Zamość-Dobrotwór. Import z Ukrainy notowany jest od pierwszej godziny doby.

Ukraiński system działa sprawnie

O zamiarze wznowienia eksportu energii elektrycznej poinformowało Ministerstwo Energetyki Ukrainy już 7 kwietnia.

– Ukraiński system energetyczny od prawie dwóch miesięcy działa bez ograniczeń dla odbiorców, z rezerwą mocy. Osiągnęliśmy ten wynik dzięki tytanicznej pracy energetyków i naszych międzynarodowych partnerów, którzy pomogli w odbudowie systemu. Najtrudniejsza zima już za nami – mówił minister Herman Haluszczenko cytowany w komunikacie resortu.


Czytaj także: Po wojnie Ukraina będzie konkurować z Polską o inwestorów. „Trzeba to już uwzględnić w strategii gospodarczej” [WYWIAD]


– Kolejnym krokiem jest wznowienie eksportu energii elektrycznej, co pozwoli nam pozyskać dodatkowe środki finansowe na niezbędną odbudowę zniszczonej i uszkodzonej infrastruktury energetycznej – dodał.

Zaznaczył przy tym, że priorytetem dla ukraińskiego systemu będzie dostarczanie energii krajowym odbiorcom.

– Dlatego eksport energii elektrycznej będzie działał pod warunkiem, że ukraińscy konsumenci będą zaopatrywani w energię elektryczną i może zostać zawieszony, jeśli sytuacja się zmieni – wskazał minister.

Eksport w 2022 roku

Ukraina ma połączenia umożliwiające eksport energii elektrycznej do Mołdawii i Polski. Od czerwca do października 2022 roku wyeksportowała w ten sposób 2,6 miliarda kilowatogodzin, podało też ministerstwo.


Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter


Wstrzymanie eksportu energii z Ukrainy wynikało z sytuacji wojennej. Jesienią 2022 roku Rosjanie ostrzeliwali obiekty ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Wiele z nich zostało zniszczonych.

W planach nowe połączenie

Polska i Ukraina mają wkrótce mieć drugie połączenie systemów elektroenergetycznych. To przebudowana linia między Rzeszowem a ukraińską elektrownią jądrową Chmielnicka.

Próby napięciowe po stronie polskiej realizowane były już w styczniu 2023 roku. Pełnomocnik polskiego rządu ds. infrastruktury energetycznej Mateusz Berger deklarował w połowie marca, że połączenie może ruszyć w ciągu „kilku tygodni”.

Polecamy też: