{"vars":{{"pageTitle":"Ulga dla klasy średniej również na macierzyńskim. MF zapowiada poprawki w Polskim Ładzie","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["podatki","polski-lad","rozporzadzenie-z-7-stycznia","ulga-dla-klasy-sredniej","ustawa"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"25 stycznia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"25","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":252170}} }
300Gospodarka.pl

Ulga dla klasy średniej również na macierzyńskim. MF zapowiada poprawki w Polskim Ładzie

Rozszerzenie ulgi dla klasy średniej m. in. dla osób na zasiłkach macierzyńskich i chorobowych – to jedna ze zmian w Polskim Ładzie zapowiedziana przez ministra finansów Tadeusza Kościńskiego.

Ulga dla klasy średniej w pierwotnej wersji dotyczyła tylko dochodów z pracy. Szef resortu finansów zapowiedział jednak, że zgodnie z deklaracjami premiera z piątku 21 stycznia, stosowanie ulgi dla klasy średniej będzie rozszerzone

Po zapowiedzianych zmianach obejmie ona także:

Z ulgi będą mogły skorzystać także osoby, które pracują na więcej, niż jednym typie umów – np. łączące etat z umową zlecenie.

O ile zapowiedzi dotyczące rozszerzenia ulgi na emerytów i umowy zlecenia padały już wcześniej, o tyle sprawa objęcia nią również zasiłków macierzyńskich i chorobowych to nowość. Wcześniej eksperci wskazywali, że prawo do niej w trakcie roku mogłyby stracić osoby, które długotrwale by chorowały lub poszły na urlop macierzyński po urodzeniu dziecka.

Polski Ład do zmiany

Poza rozszerzeniem grupy uprawnionych do ulgi dla klasy średniej, zmiany w Polskim Ładzie mają także objąć modyfikację ulgi dla samotnych rodziców tak, by nie tracili oni na reformie – deklarował szef resortu finansów. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ze strony przedstawicieli rządu nową ulgę – 1500 zł – samotni rodzice będą mogli odliczać nie tylko od podatku, ale też składek ubezpieczeniowych. W taki sam sposób, jak dziś robią z ulgami na dzieci.

Nowe zmiany mają także zabezpieczyć dla organizacji pożytku publicznego dotychczasowe wpływy z 1 proc. podatku oraz wzmocnić instrumenty wsparcia dla pracodawców zatrudniających osoby z niepełnosprawnościami.

„To ostatnie rozwiązanie zaakceptowała już Rada Ministrów” – wskazał szef resortu finansów.

Dodatkowo, treść rozporządzenia z 7 stycznia dot. poboru zaliczek na PIT zostanie włączona do ustawy o podatku dochodowym.

„Jest to nasza odpowiedź na zarzuty niektórych na temat tego aktu” – mówił minister.

Wcześniej niektórzy eksperci zwracali uwagę, że rozporządzenie z 7 stycznia może naruszać prawo, bo wprowadza zmiany, które można zawrzeć tylko w ustawie.

Więcej pisaliśmy o tych kwestiach w poniższych artykułach: