Unia Europejska odrzuca możliwość konfiskaty zamrożonych rosyjskich aktywów banku centralnego, z powodu prawnego ryzyka. Decyzja o zamrożeniu około 200 mld dolarów rosyjskich aktywów w Europie, głównie ulokowanych w belgijskim banku Euroclear, była rezultatem wspólnych działań członków G7 w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę z 2022 roku.
O sprawie informuje Reuters. Sprawą rosyjskich aktywów w Europie mocno interesuje się także amerykański prezydent Joe Biden, którego działania w ostatnim czasie są pod lupą Republikanów zarówno w kontekście kolejnego pakietu finansowego w wysokości 61 mld dolarów dla Ukrainy, jak i tegorocznych wyborów prezydenckich.
Dodatkowo, negocjacje unijne w sprawie pakietu pomocy dla Ukrainy o wartości 50 mld euro do 2027 roku napotykają także opór ze strony Węgier, których premier, Viktor Orban, utrzymuje bliskie stosunki z Moskwą.
Czytaj także: Rosja częściowo odcięta od SWIFT. Europa zamraża aktywa rosyjskiego banku centralnego
Konfiskata nie nastąpi. Nie ma porozumienia
Mimo że skonfiskowanie rosyjskich aktywów i przekazanie ich Ukrainie mogłoby złagodzić presję na finansowanie działań wojennych przez Zachód, europejscy urzędnicy odrzucają tę opcję ze względu na ryzyko prawne.
– Konfiskata kapitału rosyjskich aktywów nie nastąpi. Nie ma porozumienia w tej sprawie między państwami członkowskimi UE – powiedział jeden z urzędników unijnych, cytowany anonimowo przez Reuters.
Minister spraw zagranicznych Luksemburgu, Xavier Bettel, podkreśla jak ważny jest spokój i ostrożność w kwestii konfiskaty aktywów. Europejscy urzędnicy nie tylko obawiają się o legalność takiej konfiskaty, ale również o potencjalne konsekwencje dla unijnej waluty. Inwestorzy mogliby bowiem zacząć wycofywać się z euroaktywów w obawie przed tym, że ich środki także mogą zostać w przyszłości skonfiskowane.
Rosja w ramach ewentualnego odwetu również zagroziła konfiskatą zachodnich aktywów wartych blisko 290 mld dolarów. Belgia, która obecnie przewodzi w Radzie UE, wyraziła dużą niechęć do konfiskaty rosyjskich aktywów. Belgijscy urzędnicy zwracają uwagę na „znaczne” ilości aktywów Euroclear w Rosji, które mogłyby zostać skonfiskowane przez Moskwę, co stanowiłoby realne ryzyko dla stabilności finansowej tej instytucji.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
Belgia ostrzega przed sporem prawnym
Belgijski Minister Finansów Vincent van Peteghem ostrzega przed możliwym sporem prawnym w rezultacie uruchomienia procedur konfiskaty zamrożonych aktywów.
– Musimy być bardzo ostrożni wobec tej propozycji. Uważam, że ważne jest, aby to, co może pojawić się na stole, było zgodne z prawem, i powinniśmy unikać wpływu na stabilność finansową – tłumaczy Peteghem, cytowany przez Reuters.
W obawie przed konfliktem prawnym, Unia prawdopodobnie poprze propozycję KE z grudnia 2023 roku. Zakłada ona przejęcie jedynie zysków wygenerowanych przez rosyjskie aktywa. Taka opcja mogłaby przynieść od 15 do 17 mld euro w ciagu czterech lat, które można będzie przeznaczyć na pomoc dla Ukrainy.