{"vars":{{"pageTitle":"Uniwersytet Stanforda: Zmiany klimatu będą miały katastrofalny wpływ na PKB per capita w większości krajów. Ale nie w Polsce","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["badania","ekologia","globalne-ocieplenie","klimat","nauka","polska","prognozy","stanford","uniwersytet-stanforda","zmiany-klimatu"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"9 marca 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"09","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":41205}} }
300Gospodarka.pl

Uniwersytet Stanforda: Zmiany klimatu będą miały katastrofalny wpływ na PKB per capita w większości krajów. Ale nie w Polsce

Amerykański Uniwersytet Stanforda opublikował mapę, która wizualizuje możliwy wpływ kryzysu klimatycznego na PKB per capita gospodarek poszczególnych państw. Według naukowców Polska, wraz z większością państw Europy, znajdzie się w grupie krajów, których wskaźnik PKB na mieszkańca może wręcz wzrosnąć na skutek globalnego ocieplenia. 

Wyniki zobrazowane na mapie oparte są na obliczeniach zawartych w pracy Marshalla Burke’a, Solomona M. Hsianga i Edwarda Miguela z 2015 roku.

U podstaw tych obliczeń leżą trzy modele oszacowań: możliwego wpływu wzrostu temperatury na wzrost produktu krajowego brutto, spodziewanego wzrostu temperatury na świecie w XXI wieku oraz oczekiwanych zmian w globalnej populacji i stosunku PKB do liczby mieszkańców przy założeniu scenariusza bez zmian klimatycznych.

W efekcie naukowcy otrzymali przybliżony wpływ zmian klimatu na odczyty wskaźnika PKB per capita w poszczególnych państwach w 2100 roku, w porównaniu do sytuacji, w której zmiany klimatu nie występują .

Co ciekawe, Polska, wraz z większością państw położonych zdecydowanie na północ od Zwrotnika Raka, może odczuć pozytywny efekt zmian klimatu na stosunek PKB na jednego mieszkańca – odczyt tego wskaźnika ma w przypadku Polski osiągnąć poziom nawet o 88 proc. wyższy niż w przypadku niewystąpienia zmian klimatu.

Dodatkowo, według wyliczeń ekspertów, prawdopodobieństwo, że globalne zmiany klimatyczne wpłyną na polską gospodarkę w stopniu dostatecznym, aby doprowadzić do spadku wskaźnika PKB per capita wynosi jedynie 6 proc.

Nadmierny optymizm nie jest jednak wskazany – efekt globalnych zmian klimatu dla ogólnoświatowej gospodarki będzie katastrofalny.

W przypadku większości państw Afryki wynik PKB per capita w wyniku zmian klimatu może być niższy o ponad 80 proc. w stosunku do scenariusza bez tych zmian.

Podobnie jest w przypadku większości krajów azjatyckich – zwłaszcza tych położonych najbliżej Zwrotnika Raka. W przypadku Indii odczyt PKB per capita ma być niższy nawet o 92 proc., a w przypadku Arabii Saudyjskiej – aż o 96 proc.

Ogromne straty zanotują także gospodarki Ameryki Południowej – większość państw w wyniku zmian klimatu będzie musiała pogodzić się z ograniczeniem PKB na osobę aż o połowę.

W przypadku tak skrajnych zmian w dochodach tak wielu światowych gospodarek trudno jest ocenić faktyczny wpływ zmian klimatu na funkcjonowanie światowego handlu i zmiany demograficzne w skali globalnej – a te czynniki mogą ostatecznie bardzo negatywnie wpłynąć na wszystkie gospodarki świata bez wyjątku.

Czytaj także:

>>> 11 tysięcy naukowców przemówiło jednym głosem: oto sześć zmian, które musimy wdrożyć, aby uniknąć katastrofy klimatycznej

>>> Koalicja Klimatyczna: Rządowe plany walki z suszą są przestarzałe, a działać trzeba natychmiast