Upadek Silicon Valley Bank wstrząsnął nie tylko rynkami akcji i wywołał obawy przed kolejnym kryzysem finansowym. Ceny ropy spadły na początku tygodnia o ponad 2 dolary za baryłkę do minimów sesyjnych, przedłużając spadek z poprzedniego dnia.
Kontrakty terminowe na ropę Brent spadły o 1,11 dol. do ceny 79,66 dol. za baryłkę, po wcześniejszych 78,76 dol. Kontrakty na ropę naftową US West Texas Intermediate (WTI) spadły o 1,24 dol., czyli ok. 1,6 proc, do ceny 73,56 dol. za baryłkę, z 72,69 dol. – podaje Reuters.
Czytaj także: Ropa będzie drożeć, ale nieco wolniej. Goldman Sachs obniża prognozę
Analitycy rynków paliwowych przewidują dużą zmienność, jeśli chodzi o ceny ropy na rynkach.
– Postrzegamy poniedziałkowe wydarzenia wokół regionalnych banków amerykańskich jako więcej szumu niż konkretnych wiadomości dla rynków towarowych – uspokaja Carsten Menke, analityk UBS.
Jak donosi Reuters, prognozy podwyżki stóp procentowych w USA zostały obniżone z oczekiwanych 50 punktów bazowych do 25 punktów bazowych wobec zbliżającego się posiedzenia banku centralnego USA. Ta decyzja może prowadzić do osłabienia dolara, co z kolei będzie miało wpływ na ceny ropy naftowej.
American Petroleum Institute (API) opublikuje niedługo dane branżowe dotyczące zapasów ropy w USA. Według szacunków analityków, zapasy ropy wzrosną średnio o 600 tys. baryłek w stosunku do zeszłego tygodnia.
Jak stopy procentowe wpływają na ceny ropy?
Stopy procentowe mogą wpłynąć na ceny ropy naftowej na rynku na kilka sposobów.
Jeśli stopy procentowe rosną, może to prowadzić do osłabienia popytu na ropę naftową, ponieważ wyższe koszty pożyczek mogą wpłynąć na spadek wydatków konsumentów i przedsiębiorstw. To z kolei wpłynie na popyt na energię.
Z drugiej strony, jeśli stopy procentowe spadają, może to prowadzić do wzrostu popytu na ropę.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter
Niższe koszty pożyczek mogą zwiększyć wydatki konsumentów i przedsiębiorstw, co z kolei wpłynie na popyt na energię. Zależności między ceną ropy naftowej a wysokością stóp procentowych są dosyć złożone i zależą od wielu czynników m.in. od popytu na energię czy podaży ropy naftowej na rynkach.
Polecamy także:
- Takie ma być paliwo przyszłości. Wszystkie odcienie wodoru [EXPLAINER]
- Koncerny paliwowe notują rekordowe zyski. I mają znikomy wkład w zieloną transformację
- MF: przez niższy VAT na paliwo Polska mogłaby mieć kłopoty w UE
- Bitwa miliarderów o paliwo przyszłości, czyli wodór kontra prąd. A tak naprawdę potrzebujemy obu