{"vars":{{"pageTitle":"Upadek Związku Radzieckiego znacząco obniżył globalne emisje CO2","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["emisje-gazow-cieplarnianych","konsumpcja","main","mieso","pie","pkb","polski-instytut-ekonomiczny","zwiazek-radziecki"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"7 czerwca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"07","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":142840}} }
300Gospodarka.pl

Upadek Związku Radzieckiego znacząco obniżył globalne emisje CO2

Upadek Związku Radzieckiego miał ogromny wpływ na kwestie bezpieczeństwa, stosunków międzynarodowych oraz gospodarki całego świata. Istotnie przyczynił się także do zmniejszenia ilości światowej emisji CO2.

Według danych Global Carbon Project emisje łączne ze spalania paliw kopalnych do produkcji energii i cementu krajów byłego ZSRR spadły blisko dwukrotnie. Z ponad 4 mld ton rocznie w 1990 roku obniżyły się do 2,2-2,4 mld ton w drugiej połowie lat 90-tych. Tak wynika z analizy publicznego think tanku gospodarczego Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).

Skąd spadek emisji?

Redukcja emisji jest powiązana z dużym regresem gospodarczym jakiego doznały kraje byłego Związku Radzieckiego. W przeciwieństwie do krajów V4, które szybko wróciły na ścieżkę wzrostu gospodarczego, PKB byłych republik ZSRR systematycznie spadało do 1996 roku. Wtedy osiągnęło poziom zaledwie 62 proc. PKB z 1990 roku.

Największy spadek PKB zanotowały Gruzja (-70 proc.), Mołdawia (-67 proc.) oraz Tadżykistan (-65 proc.). Najmniejszy zaś Uzbekistan (-25 proc.), Estonia (-29 proc.) i Rosja (-32 proc.).

Jak wskazuje PIE, mimo powrotu na ścieżkę wzrostu gospodarczego (obecne łączne PKB krajów byłego ZSRR jest o ok. 80 proc. wyższe niż w 1990 r.), emisje CO2 nie powróciły do poprzedniego poziomu.

Emisje spadły razem ze spożyciem mięsa

Na obniżenie emisji krajów byłego Związku Radzieckiego znaczący wpływ miała także zmiana w modelu produkcji, handlu i spożycia żywności, zwłaszcza mięsa.

Według ostatnich badań w 1990 roku spożycie wołowiny było tam na poziomie 32 kg na osobę rocznie. Wynosiło wtedy o 27 proc. więcej niż średnia Europejska i 300 proc. powyżej średniej globalnej.

W 2000 roku poziom konsumpcji wołowiny wynosił w tych krajach już 14,3 kg na osobę rocznie. Łącznie zmiana w sektorze żywności była odpowiedzialna za spadek emisji o 7,6 mld ton w latach 1991-2011. Odpowiada to 1/4 emisji z wycinki lasów w Ameryce Południowej w tym samym okresie.

Źle szacujemy koszty energii węglowej. Pomijamy szkody dla zdrowia, rolnictwa i klimatu