{"vars":{{"pageTitle":"Upały to śmiertelne zagrożenie. Najbardziej narażone osoby starsze i kobiety","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["300klimat","klimat","main","najnowsze","najwazniejsze","upaly","wybory-do-europarlamentu","zdrowie"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"14 lipca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"14","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":596260}} }
300Gospodarka.pl

Upały to śmiertelne zagrożenie. Najbardziej narażone osoby starsze i kobiety

Latem 2022 roku w Europie z powodu upałów zmarło ponad 60 tysięcy osób. Szczególnie narażeni na śmierć z tego powodu są najstarsi Europejczycy. O ponad połowę więcej zgonów odnotowano wśród kobiet.

Do takich wniosków doszli naukowcy z Hiszpanii, Francji i Szwajcarii. Opublikowali je w artykule „Heat-related mortality in Europe during the summer of 2022”, opublikowanym w Nature Medicine.

Europa jest regionem, który na tle świata szczególnie mocno doświadcza globalnego ocieplenia. Wzrost temperatury wobec ery przedprzemysłowej jest na naszym kontynencie o 1 stopień Celsjusza wyższy niż wzrost globalny.

– ​Co więcej, prognozy zmian klimatycznych dla kontynentu wskazują, że temperatury i ich wpływ na zdrowie będą rosły w przyspieszonym tempie, chyba że zostaną podjęte zdecydowane działania łagodzące i adaptacyjne – piszą naukowcy.

Rok 2022 należał do najgorętszych historii Europy. Między 11 lipca a 14 sierpnia, kiedy temperatury w największym stopniu odbiegały od wieloletniej normy, odnotowano 38 881 zgonów związanych z upałami. W ciągu całego lata – czyli w okresie od 30 maja do 4 września – było ich aż 61 682.

Kobiety i starsze osoby bardziej narażone

Badacze przeanalizowali te dane pod kątem płci, wieku i rozmieszczenia geograficznego. Oszacowali, że było 35 406 zgonów wśród kobiet. To aż o 63 proc. większa liczba niż zgodny wśród mężczyzn – 21 667.

Ogromne znaczenie miał wiek. Najwięcej zgonów, bo aż 36 848 odnotowano wśród osób powyżej 80. roku życia. Kolejne 9 226 to zmarłe osoby w wieku od 65 do 79 lat, a 4 822 – osoby młodsze.


Czytaj też: Upały, susze, powodzie. Ekstremalne zjawiska pogodowe zabiły tysiące Europejczyków


Zdaniem naukowców na większą śmiertelność wśród kobiet mogą wpływać różnice fizjologiczne i czynniki społeczno-kulturowe. Stwierdzili również, że różnice w strukturze wiekowej częściowo wyjaśniają wyższe ryzyko dla kobiet w zaawansowanym wieku i dla mężczyzn w młodszym wieku.

Plany prewencyjne powinny również mieć na celu zmniejszenie nierówności związanych z płcią, wiekiem i innymi czynnikami wpływającymi na ryzyko śmiertelności związanej z upałem – czytamy w artykule.

Ich zdaniem możliwe jest, że ekstremalne temperatury nasilają istniejące wcześniej lub przewlekłe zagrożenia wśród kobiet i mężczyzn w każdej grupie wiekowej.

Największy skwar na południu Europy

Łącznie najwięcej zgonów z powodu upałów było we Włoszech (18 010), Hiszpanii (11 324), Niemczech (8 173) i Francji (4 807). W Polsce liczba ta sięgnęła 763.

Temperatury latem 2022 r. były wyższe niż średnia w większości krajów Europy, ale najwyższe wskaźniki śmiertelności związanej z upałami odnotowano w krajach położonych w pobliżu Morza Śródziemnego – wskazano.

Naukowcy podkreślili, że mieszkańcy tego regionu są szczególnie narażeni na skutki zmian klimatycznych. Należy też zakładać, że w przyszłości będą oni doświadczać coraz większej śmiertelności związanej z upałami.

Zajęcie się nierównościami geograficznymi dotyczącymi obecnej i przyszłej podatności na upały będzie również musiało być traktowane priorytetowo przez krajowe i europejskie rządy i agencje – uważają badacze.

Polecamy także: