{"vars":{{"pageTitle":"Amerykańskie spółki giełdowe będą musiały informować, jak ich działalność wpływa na klimat","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["emisje","esg","inwestycje","klimat","nadzor-finansowy","prawo"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"21 marca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"21","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":279706}} }
300Gospodarka.pl

Amerykańskie spółki giełdowe będą musiały informować, jak ich działalność wpływa na klimat

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd wprowadza nowe obowiązki informacyjne dla amerykańskich spółek. Firmy będą musiały ujawniać swój wpływ na klimat.

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC – od ang. Securities and Exchange Commission) – najważniejszy regulator finansowy w Stanach – ma zaproponować nowe zasady raportowania dla firm. Wśród nich obowiązek zgłaszania swojego wkładu w emisje gazów cieplarnianych, a także tego, jak zmiany klimatyczne mogą wpłynąć na ich działalność.

To część globalnego nacisku organów regulacyjnych na uznanie zmian klimatycznych za zagrożenie dla ich gospodarek i systemów finansowych – wskazuje NPR, publiczna stacja radiowa z USA.

Do tej pory w USA brak było jasnych standardów dotyczących tego, co dokładnie firmy muszą zgłaszać swoim inwestorom, jeśli chodzi o ich wpływ na klimat i ryzyko – dodaje NPR.

Według telewizji CNBC w pakiecie proponowanym przez SEC znajduje się około 50 zmian.

– To najambitniejszy program regulatora od lat – wskazuje stacja.

Co jest w pakiecie SEC?

Amerykańskie media podkreślają, że jak dotąd spółki giełdowe w USA nie musiały się tłumaczyć z tego, czy ich działalność może przyczyniać się do zmian klimatu. Wśród najważniejszych wymogów wprowadzanych przez SEC jest wprowadzenie  specjalnego formularza, który będzie obowiązkowy do złożenia z rozliczeniem rocznym.

Firmy będą musiały używać do raportowania także konkretnych mierzalnych danych i przedstawiać dowody na to, że ich zeznania dotyczące wpływu na klimat są miarodajne.

Według CNBC zmian domagają się przede wszystkim inwestorzy, stąd interwencja SEC. Fundusze inwestycyjne i prywatni inwestorzy chcą mieć jasność co do tego, czy firmy, w których akcje inwestują, działają na rzecz neutralności klimatycznej. Może to być kluczowa informacja dla oszacowania wartości akcji w przyszłości.


Czytaj też: Polityka klimatyczna to nie ideologia. To czysty zysk – mówi szef największego funduszu na świecie


Amerykańska komisja chce również zająć się ryzykiem finansowym związanym z klimatem. Firmy mają nie tylko ujawniać swój wkład w emisje, ale też informować o tym, w jaki sposób to im zagrażają zmiany klimatu.

Nowe zasady SEC to także realizacja zarządzenia Joe Bidena z 2021 roku. Prezydent USA wydał w zeszłym roku zdecydował, że instytucje tworzące sektor rządowy powinny włączyć się w identyfikację zagrożeń związanych ze zmianami klimatycznymi.

Decyzja SEC będzie tym istotniejsza w skali globalnej, że Stany Zjednoczone są obecnie największą gospodarką świata, z wieloma firmami finansowymi posiadającymi siedziby na jej terytorium. Do tego jest drugim po Chinach największym emitentem gazów cieplarnianych na świecie.

Czytaj też: