{"vars":{{"pageTitle":"Ustawa deregulacyjna musi przyspieszyć. Przedsiębiorcy wyczekują zmian","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["adaptacja-do-zmian-klimatu","biznes-w-polsce","deregulacje","main","msp","najnowsze","nowe-przepisy","polskie-firmy","ustawa-deregulacyjna"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"10 czerwca 2025","pagePostDateYear":"2025","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"10","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":740134}} }
300Gospodarka.pl

Ustawa deregulacyjna musi przyspieszyć. Przedsiębiorcy czekają na konkrety

Projekt ustawy deregulacyjnej przygotowywany przez Ministerstwo Rozwoju spotyka się z uznaniem biznesu, ale tempo prac budzi coraz większe obawy.

– Deregulacja jest w Polsce koniecznością. Kampania wyborcza spowolniła impet prac, ale teraz jest czas, by dokończyć to, co rozpoczęto – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Zmiany dla firm popierane, ale niewystarczające

Przygotowywana ustawa ma na celu m.in. uproszczenie prowadzenia działalności nierejestrowanej oraz wprowadzenie instytucji milczącej zgody w wybranych obszarach gospodarki. Dodatkowo prezydent podpisał pakiet, który wprowadza sześciomiesięczne vacatio legis dla zmian przepisów dotyczących przedsiębiorców. To dobrze odebrano zwłaszcza w kontekście przepisów podatkowych.

Pomimo tych kroków, przedstawiciele biznesu zauważają, że obecny zakres deregulacji jest zbyt wąski.

– Nadal wierzymy, że choć część zgłoszonych postulatów zostanie podjęta i wdrożona. Bez realnej zmiany otoczenia prawnego trudno będzie mówić o rozwoju przedsiębiorczości w Polsce – komentuje Hanna Mojsiuk.

Biurokracja blokuje rozwój firm

Eksperci ostrzegają, że przedłużające się prace legislacyjne oraz brak kompleksowego podejścia zniechęcają przedsiębiorców do inwestycji i rozwoju.

– Obecne nastroje wśród sektora MŚP są dalekie od optymistycznych. Coraz częściej obserwuję stagnację, wstrzymywanie inwestycji oraz ostrożność w zakładaniu nowych działalności – mówi Agnieszka Zamaro-Wiśniewska, ekspert Północnej Izby Gospodarczej w zakresie finansów.

Według niej dodatkowym obciążeniem dla firm są rosnące koszty prowadzenia działalności oraz aktywność organów skarbowych, utrudnienia w rejestracji podatników VAT i perspektywa wdrożenia KSeF.

Z kolei Hanna Mojsiuk ostrzega, że brak politycznej woli może doprowadzić do zablokowania reform.

– Obawiamy się, że ważne tematy utkwią w konsultacjach, a na końcu zabraknie aprobaty politycznej. Deregulacja to temat skomplikowany, ale niezbędny – mówi.

ZUS, vacatio legis i inflacja ustawodawcza

Eksperci wskazują na konkretne przypadki utraconych szans. Jednym z nich jest wycofanie się z planowanych zmian dotyczących składek ZUS dla działalności nierejestrowanej. Ten problem realnie dotyka wielu drobnych usługodawców.

Innym problemem jest inflacja ustawodawcza. Tworzy się mnóstwo przepisów, które często wzajemnie się wykluczają i nie mają jasnych interpretacji.

– Za pozytywne uznajemy wprowadzenie sześciomiesięcznego Vacatio Legis dla przepisów podatkowych. Pamiętamy słynny Polski Ład, który z tygodnia na tydzień zmieniał prządek prawny, a przedsiębiorcy całymi miesiącami nie mogli odnaleźć się w chaosie prawnym – mówi mecenas Marek Jarosiewicz.

Ustawa deregulacyjna to konieczność

– Jeżeli chcemy budować konkurencyjną gospodarkę, nie możemy pozwolić na to, by przedsiębiorcy grzęźli w dokumentach i zbędnych formalnościach. Przedsiębiorcy na co dzień zakopani są w obowiązkach, papierach, dokumentach, a tak naprawdę bardzo często jedyny raz gdy je widzą to wtedy, gdy są wypełniane, a następnie lądują na wieczność w segregatorach. Zapowiedź deregulacji traktujemy poważnie i w tematach związanych z działalnością sektora MŚP ułatwienia są wręcz konieczne – dodaje Paweł Skotnicki, ekspert gospodarczy.

Północna Izba Gospodarcza deklaruje gotowość do współpracy przy pracach legislacyjnych i liczy, że proces deregulacji nie zostanie zahamowany.

Deregulacja i repolonizacja to dwie obietnice mocno oddziałujące na przedsiębiorców. Ich realizację uznajemy za priorytet – mówi Hanna Mojsiuk.


Polecamy także: