{"vars":{{"pageTitle":"Uwaga na promocyjne piramidy. UOKiK ma na oku kilka internetowych platform","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["kara-finansowa","najnowsze","nieuczciwe-praktyki","oszustwo","piramida","system-promocyjny","uokik","urzad-ochrony-konkurencji-i-konsumentow"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"30 sierpnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"30","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":604623}} }
300Gospodarka.pl

Uwaga na promocyjne piramidy. UOKiK ma na oku kilka internetowych platform

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza, czy platformy internetowe iGenius, Dream Trips i Jifu nie naruszają zbiorowych interesów konsumentów. Te projekty mogą potencjalnie stanowić systemy promocyjne typu piramida .

iGenius oferuje usługi edukacyjne w zakresie zarządzania finansami. Dream Trips (dawniej: WorldVentures) nakłania do dołączenia do klubu podróżniczego. Obie te platformy UOKiK ma na oku po sygnałach od konsumentów. Urząd przygląda się też projektowi Jifu, który w zamian za comiesięczną subskrypcję udostępnia m.in wyszukiwarkę usług turystycznych oraz oferuje prowizję za wprowadzenie do projektu kolejnych osób.

Podejrzewa się, że te platformy to systemy promocyjne typu piramida, w których zarabianie jest uzależnione od pozyskiwania nowych członków do struktury dystrybucyjnej. To inna rzecz niż piramidy finansowe – które są oszustwem i należy je zgłaszać na policję lub do prokuratury.

Na co trzeba zwrócić uwagę?

W wielu przypadkach twórcy tych systemów promocyjnych epatują w Internecie bogactwem i luksusem, próbując zwerbować do projektów osoby młode lub bez stabilnej sytuacji zawodowej, kusząc ich wizją szybkich i istotnych zysków – zwraca uwagę UOKiK.

Systemy promocyjne typu piramida stwarzają pozory wysokich zysków dostępnych tylko dla wtajemniczonych. Takie systemy po pewnym czasie muszą upaść, bowiem wpłacane pieniądze trafiają tylko do ich organizatorów i osób zajmujących wyższą pozycję w strukturze piramidy. W takim systemie nie ma żadnego produktu lub usługi, której sprzedaż przyniosłaby wartość dodaną i wypracowała realne zyski. Dlatego apelujemy do konsumentów o sceptyczne podchodzenie do tego typu ofert inwestycyjnych – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK, cytowany w komunikacie.

Promocyjne piramidy często są maskowane pod hasłami „program”, „inwestycje”, „zarabianie w internecie”, „zarabianie w domu”, „platforma reklamowa”, czy „klub”. Przykrywką jest inwestowanie w tokeny, kryptowaluty, pakiety edukacyjne, usługi turystyczne czy apartamenty.

Projekty często stwarzają pozory limitowanej oferty, dostępnej tylko dla wybranych. Jak dodaje UOKiK, wspólnym mianownikiem takich systemów jest nakłanianie do rekrutacji nowych członków, budowanie struktury oraz obietnica zysków.

Sypią się kary dla promotorów piramid

– Prezes Urzędu postawił zarzuty promotorom projektów inwestycyjnych – Grzegorzowi Baryle, Franciszkowi Rumakowi i Łukaszowi Spórnie. Zarzuca im propagowanie projektu IM.Academy udającego sprzedaż pakietów edukacyjnych z dziedziny finansów i e-commerce – podaje UOKiK w komunikacie.

Są na celowniku Urzędu od lipca 2022 roku. Przeciwko nim jest prowadzone postępowanie dotyczące założenia i propagowania systemu promocyjnego typu piramida. Prezes UOKiK w lipcu 2022 roku wydał ostrzeżenie konsumenckie dotyczące tej spółki. To narzędzie stosuje się w przypadku uzasadnionych podejrzeń stosowania przez konkretnego przedsiębiorcę praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów, która może spowodować znaczne straty lub niekorzystne skutki dla szerokiego kręgu konsumentów. To tylko jedno z 18 wydanych ostrzeżeń konsumenckich.


300Sekund od września w nowej odsłonie. Zapisz się już dziś na nasz codzienny newsletter. Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.


Za założenie, prowadzenie lub propagowanie systemów promocyjnych typu piramida, przedsiębiorcy grozi kara do 10 proc. obrotu, a osobom zarządzającym do 2 mln zł – informuje UOKiK.

Dlatego w ostatnim czasie nałożono karę na spółki Wisepro Foctral i Vital Trading oraz dwóch managerów.

Aby chronić się przed utratą oszczędności, przed decyzją o inwestowaniu warto sprawdzić podmiot na stronach UOKiK, Rzecznika Finansowego i Komisji Nadzoru Finansowego.

Czytaj także: