{"vars":{{"pageTitle":"W maju wyprodukowaliśmy o 30% więcej niż przed rokiem. Prym wiodła produkcja pojazdów i elektroniki","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["dane","ekonomisci","gospodarka","gus","komentarze","makroekonomia","pkb","polska","produkcja-przemyslowa","przemysl"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"21 czerwca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"21","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":150893}} }
300Gospodarka.pl

W maju wyprodukowaliśmy o 30% więcej niż przed rokiem. Prym wiodła produkcja pojazdów i elektroniki

Produkcja przemysłowa w Polsce w maju wzrosła w ujęciu rocznym aż o 29,8 proc., ale główną przyczyną tak imponującego wzrostu jest niska baza odniesienia z zeszłego roku, kiedy produkcja runęła z powodu pandemii.

W maju tego roku najmocniej wzrosła produkcja w branży motoryzacyjnej, elektronicznej i meblarskiej.

Analitycy Banku Pekao wskazują, że majowe dane – mimo bardzo wysokiej dynamiki – są zgodne z oczekiwaniami rynku.

Jak podał Główny Urząd Statystyczny, wzrosty odnotowano m.in. w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 104 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 70 proc., urządzeń elektrycznych – o 46 proc., mebli – o 42 proc., wyrobów z metali – o 38 proc. oraz maszyn i urządzeń – o 36 proc.

Ogółem wzrosty zanotowano w 31 z 34 działów. Nieznaczny spadek produkcji w ujęciu rocznym wystąpił m.in. w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej.

Dynamikę produkcyjną w podziale na branże zilustrowali ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego:

Maj to kolejny miesiąc wysokiej dynamiki wzrostu produkcji – w kwietniu produkcja przemysłowa wzrosła o 44,5 proc. w ujęciu rocznym, natomiast w maju w ujęciu miesięcznym produkcja spadła o 0,8 proc.

Polska gospodarka kontra hiszpańska. Kto wygrałby taki mecz?