{"vars":{{"pageTitle":"W Polsce brakuje programistów. Skąd biorą się braki kadrowe w branży IT?","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["branza-it","digitalizacja","informatycy","najnowsze","praca","rynek-pracy"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"2 sierpnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"02","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":335299}} }
300Gospodarka.pl

W Polsce brakuje programistów. Skąd biorą się braki kadrowe w branży IT?

W Polsce brakuje specjalistów IT i analizy danych. Według 31 proc. firm tych pracowników najtrudniej wyrekrutować. Braki kadrowe w branży IT w Polsce sięgają ok. kilkudziesięciu tysięcy pracowników.

Niedobór pracowników w dziedzinie IT wynika m.in. z ogromnej skali digitalizacji we wszystkich sektorach gospodarki w Polsce.

– Duże braki w branży IT wynikają m.in. z ciągłego rozwoju obszarów gospodarki wspieranych przez rozwiązania informatyczne. W obecnych czasach nie ma branży, która z nich nie korzysta. Rozwiązania te pozwalają m.in. na poprawę efektywności procesów czy zarządzanie produkcją, stają się również kluczowym wyznacznikiem do osiągnięcia przewagi rynkowej – powiedział lider odpowiedzialny za rozwój obszaru outsourcingu usług IT w Experis Konrad Gandziarski.

– Digitalizacja niemal wszystkich branż sprawia, że niedobór talentów w tym obszarze nieustannie rośnie, a wyspecjalizowani pracownicy IT nie mogą narzekać na brak atrakcyjnych ofert pracy – wskazała liderka odpowiedzialna za linię biznesową realizującą rekrutacje stałe z obszaru IT w Experis Justyna Mazur.

W badaniu oceniono, że ważną rolę w pozyskaniu talentów z obszaru IT poza wynagrodzeniem czy oferowanymi podstawowymi benefitami, mogą odgrywać programy stażowe realizowane przez pracodawców.

– Tego typu projekty szkoleniowe pozwolą na metodyczne podnoszenie i rozwijanie kompetencji wśród pracowników. Istotna jest też współpraca organizacji z uniwersytetami oraz szkołami, w celu zapewnienia odpowiedniego kierunkowego wykształcenia absolwentów opuszczających mury uczelni – powiedział Gandziarski.

Badanie wykazało, że wojna na Ukrainie potęguje braki kadrowe w dziedzinie IT.

– Ukraińscy specjaliści są zaangażowani w obronę swojego kraju, co całkowicie wyklucza ich z rynku pracy lub mocno ogranicza dostępność. Dodatkowo, mimo uproszczonych już od jakiegoś czasu procedur zatrudnienia w ramach programu Poland Business Harbour nie odnotowujemy wzrostu zatrudnienia wśród obywateli Rosji i Białorusi, chociaż wielu z nich sprzeciwia się wojnie i chce pracować na rzecz innych podmiotów zdalnie lub wręcz relokować się do Polski – powiedział Gandziarski

Badanie „Niedobór talentów” zostało zrealizowane w kwietniu 2022 roku i odzwierciedla wpływ konfliktu w Ukrainie na rynek pracy i dostępność kandydatów.

Oferty pracy głównie dla specjalistów IT. Ale nie tylko oni są rozchwytywani