{"vars":{{"pageTitle":"W przemyśle wzrost produkcji. "Twarde dane z gospodarki" w sierpniu lepsze niż nastroje w branży","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["makroekonomia","produkcja-przemyslowa","przemysl","recesja","recesja-techniczna"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"20 września 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"20","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":357599}} }
300Gospodarka.pl

W przemyśle wzrost produkcji. „Twarde dane z gospodarki” w sierpniu lepsze niż nastroje w branży

Produkcja w przemyśle wzrosła w sierpniu 2022 roku o 10,9 proc. w ujęciu rocznym, wynika z najnowszych danych GUS. To więcej, niż zakładał konsensus.

Produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych wzrosła o 10,9 proc. rok do roku w sierpniu 2022 roku – poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 0,7 procent.

Konsensus rynkowy to wzrost produkcji przemysłowej w ujęciu rocznym o 9,9 procent.

– Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w sierpniu produkcjaukształtowała się na poziomie o 11,2 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu 2021 roku i o 0,7 proc. wyższym w porównaniu z lipcem – podał GUS.

Wzrost odnotowano w większości działów przemysłu.

Największy wzrost nastąpił w produkcji węgla: w ubiegłym miesiącu wydobycie wzrosło o 43,3 proc. rok do roku. O 40 proc. wzrosła produkcja samochodów.

Spadek w ujęciu rocznym nastąpił w przypadku mebli (o 2,4 proc.) oraz wyrobów z drewna (o 15,8 proc.).

Jednak w ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost produkcji mebli: w sierpniu była ona o 14,1 proc., większa, niż w lipcu.

Ogółem, w ujęciu miesięcznym, wzrost produkcji nastąpił w 25 działach przemysłu. Miesiąc do miesiąc nastąpił za to spadek produkcji samochodów (o 13,3 proc.), maszyn (o 5,3 proc.) oraz chemikaliów (o 4,8 proc.).

Produkcja dóbr inwestycyjnych zwiększyła się o 22,6 proc., dóbr konsumpcyjnych nietrwałych – o 11,9 proc., dóbr zaopatrzeniowych o 8,6 proc., a dóbr związanych z energią – o 6,6 procent. Zmniejszyła się natomiast produkcja dóbr konsumpcyjnych trwałych – o 1,4 procent  – podsumowuje wyniki odczytu GUS.

Jak zwracają uwagę analitycy Pekao SA, dobre dane z sierpnia są lepsze, niż wynikałoby to z badań nastrojów w przemyśle:

Dobry odczyt produkcji przemysłowej za sierpień (…). Mamy też solidny wzrost w porównaniu z poprzednim miesiącem. Dalej „twarde” dane z gospodarki znacznie lepsze niż wskazują to „miękkie” indeksy koniunktury – komentują ekonomiści banku.

Jak zwracają uwagę analitycy PKO BP, sierpniowe dane z polskiego przemysłu wskazują też, że na razie nie widać odbicia sytuacji w Niemczech na polskiej gospodarce:

Niemcy są najważniejszym partnerem handlowym Polski. A więc niemieckie problemy z zaopatrzeniem w gaz i kampania oszczędzania tego paliwa, która potencjalnie odbije się na przemyśle, stanowią sporty problem także dla polskiego przemysłu. Więcej pisaliśmy o tym w tym artykule.

Polecamy także: