{"vars":{{"pageTitle":"W tym roku w portfelach więcej pieniędzy na wakacje. Ale część Polaków i tak ograniczy wydatki","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["finanse-osobiste","najnowsze","oszczednosci","sgh","turystyka","wakacje","wydatki"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"20 czerwca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"20","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":715331}} }
300Gospodarka.pl

W tym roku w portfelach więcej pieniędzy na wakacje. Ale część Polaków i tak ograniczy wydatki

Żadnych wydatków na wakacje nie poniesie lub zmniejszy je w porównaniu do ubiegłego roku 40 proc. ankietowanych, wynika z badania realizowanego przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF) oraz Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH). Odsetek takich gospodarstw domowych jest niższy w porównaniu do badania przeprowadzonego w 2023 r.

W okresie galopującej inflacji gospodarstw, które cięły wydatki wakacyjne lub nawet ich nie planowały, było prawie 50 proc. Teraz inflacja odpuściła, dochody wielu Polaków wzrosły, a więc również w portfelach zostało więcej środków na wyjazdy wakacyjne – powiedział ekonomista IRG SGH i współautor badania “Sytuacja na rynku consumer finance” Sławomir Dudek, cytowany w komunikacie.

Potwierdza to również wzrost odsetka osób, które zakładają, że ich wydatki wakacyjne w tym roku wzrosną wobec 2023 r. Takich gospodarstw domowych jest prawie 20 proc.

Kto ile wyda na wakacje?

Największy odsetek gospodarstw, które będą ciąć wydatki lub ich nie poniosą, jest na Warmii i Mazurach (48,6 proc. mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego). Najniższy wynik w tym zakresie został odnotowany w województwie lubuskim (12 proc.), podkreślono.

Dudek zwraca też uwagę na zróżnicowanie odpowiedzi w zależności od dochodów gospodarstw domowych. Brak lub cięcie wydatków wakacyjnych przewiduje 80 proc. gospodarstw, w których dochody netto nie przekraczają 1 tys. zł na osobę miesięcznie. W przypadku gospodarstw domowych z dochodami netto powyżej 4 tys. zł na osobę miesięcznie ten odsetek spada do 29,5 proc.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Polacy, którzy planują w tym roku wydatki wakacyjne, zdecydowanie wskazują, że sfinansują je z własnych oszczędności. Taki plan ma 87,3 proc. ankietowanych (z grupy tych, którzy planują wydać pieniądze na wakacje). Z kolei 7,3 proc. zadeklarowało, że skorzysta z możliwości stwarzanych przez zakładowy fundusz socjalny – czytamy dalej.

Na dalszych miejscach znalazły się: kredyty lub pożyczki w instytucjach finansowych, karty kredytowe i pożyczki od rodziny lub znajomych.

“Sytuacja na rynku consumer finance” to badanie realizowane od 2006 r. w odstępach kwartalnych przez ZPF oraz IRG SGH. W jego ramach respondenci odpowiadają na szereg pytań dotyczących sytuacji finansowej gospodarstw domowych.

Czytaj także: