{"vars":{{"pageTitle":"W UE niemal wszystkich stać na internet. Nawet zagrożonych ubóstwem","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","tylko-w-300gospodarce"],"pageAttributes":["eurostat","internet","main","najnowsze","spoleczenstwo","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Emilia Derewienko","pagePostDate":"7 sierpnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"07","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":600121}} }
300Gospodarka.pl

W UE niemal wszystkich stać na internet. Nawet zagrożonych ubóstwem

Internet w telefonie czy komputerze to obecnie absolutne minimum. Szeroki dostęp do niego mają w znacznej większości nawet osoby zagrożone ubóstwem, wynika z najnowszych danych Eurostatu.

W 2022 r. średnio jedynie 2,4 proc. ludności krajów Unii Europejskiej nie było stać na dostęp do internetu. Dane o tym podaje Eurostat, agenda Komisji Europejskiej, zajmująca się gromadzeniem informacji na temat krajów członkowskich.


Czytaj także: Streaming szkodliwy dla klimatu jak jazda samochodem? Liczymy ślad węglowy Internetu


Odsetek tych, którzy nie mają pieniędzy na dostęp do sieci, spada, bowiem w 2021 roku było to  2,7 proc. osób żyjących w krajach UE.

Ubogich też stać na internet

Dane powyżej dotyczą całej populacji krajów unijnych. Ale Eurostat sprawdził też, czy dostęp do internetu jest w zasięgu ludzi zagrożonych ubóstwem. Wyniki tych badań też nie są złe.

Z danych urzędu wynika, że wśród osób zagrożonych ubóstwem 7,6 proc. nie było w zeszłym roku stać na dostęp do sieci. I tu też jest stopniowa poprawa: w roku 2021 było to 8,4 proc. uboższych mieszkańców UE.

Pokazuje to poniższy wykres:

Choć trzeba od razu wyraźnie zastrzec, że sytuacja nie jest jednakowa we wszystkich krajach wspólnoty. W niektórych państwach członkowskich można było odnotować wysoki, dwucyfrowy odsetek osób, których nie stać na dostęp do sieci. Dotyczyło to głównie osób zagrożonych ubóstwem, co widać na naszej grafice.

Najwyższy pod tym względem wskaźnik odnotowano w Rumunii, gdzie aż jedna czwarta ludzi uboższych nie może sobie pozwolić na podłączenie Internetu. Kraj ten zajmuje także pierwsze miejsce pod względem ogółu osób, których nie stać na łącze. Podobnie wysokie wyniki wśród osób zagrożonych ubóstwem można zaobserwować w Bułgarii (20,5 proc.) i na Węgrzech (16,5 proc.).

W najlepszej sytuacji są mieszkańcy Danii i Finlandii. W tych krajach, nawet wśród osób zagrożonych ubóstwem, na Internet nie może sobie pozwolić znikoma część społeczeństwa (1 proc.). Kolejne miejsca w czołówce zajmują Cypr i Luksemburg (1,5 proc.).

Polska z dostępem do sieci

Jak w tym zestawieniu wypada Polska? Nasz kraj zajmuje dobre miejsce w „lepszej” połowie państw członkowskich. Na dostęp do sieci nie może sobie pozwolić 2,9 proc. ogółu. W przypadku osób zagrożonych ubóstwem odsetek ten zmniejsza się do zaledwie 1 procenta. To nieco gorzej niż średnia dla ogółu UE, ale zarazem lepiej wśród osób uboższych.

Te pozytywne dla Polski informacje potwierdzają najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Wynika z nich, że w 2022 roku dostęp do Internetu miało 93,3 proc. gospodarstw domowych. To zupełnie nie dziwi, bowiem z sieci regularnie korzystało wtedy 85,7 proc. Polaków. Tylko 1,2 proc. pytanych twierdziło, że surfuje w sieci rzadziej niż raz w tygodniu.

Czytaj także: