{"vars":{{"pageTitle":"Wakacje kredytowe utrudnią trwałe obniżenie inflacji","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["inflacja","najnowsze","rada-polityki-pienieznej","rpp","wakacje-kredytowe"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"8 lipca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"08","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":324156}} }
300Gospodarka.pl

Wakacje kredytowe utrudnią trwałe obniżenie inflacji. Tego obawia się część członków RPP

Wakacje kredytowe utrudnią trwałe obniżanie inflacji. Tak uważa część członków Rady Polityki Pieniężnej. 

W opinii części członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP), wyrażonej podczas posiedzenia 8 czerwca, wprowadzenie  wakacji kredytowych utrudni dążenie do trwałego obniżenia inflacji. Tak wynika ze sprawozdania z tego spotkania, opublikowanego przez Narodowy Bank Polski (NBP), czyli tzw. „minutes”.

Jednocześnie członkowie RPP zwracali uwagę, że planowane zmiany w zakresie stawek referencyjnych, mogą – w zależności od przyjętych rozwiązań – osłabiać działanie mechanizmu transmisji monetarnej.

Wakacje kredytowe

Wakacje kredytowe to rozwiązanie zaproponowane przez rząd w celu pomocy kredytobiorcom borykającym się ze wzrostem rat kredytów hipotecznych. Ustawa została już przyjęta przez parlament i czeka na podpis prezydenta.

Zdaniem RPP, jej efekty mogą utrudnić osiągnięcie trwałego niższego poziomu inflacji. A ta obecnie jest rekordowa – w czerwcu wyniosła 15,6 procent.

– Niektórzy członkowie Rady wskazywali także, że zapowiadane przez rząd działania osłonowe skierowane do kredytobiorców hipotecznych, w tym w zakresie wprowadzenia tzw. wakacji kredytowych, będą utrudniać dążenie do trwałego obniżenia inflacji. Jednocześnie zwracali także uwagę, że planowane zmiany w zakresie stawek referencyjnych, mogą – w zależności od przyjętych rozwiązań – osłabiać działanie mechanizmu transmisji monetarnej – podano w minutes.

Analizując perspektywy kształtowania się inflacji w Polsce członkowie RPP podkreślali, że w nadchodzących kwartałach inflacja pozostanie istotnie podwyższona. To efekt dalszego działania czynników, które w tej chwili podbijają dynamikę cen. W tym tych związanych z rosyjską agresją zbrojną przeciw Ukrainie.

Na posiedzeniu RPP podkreślano przy tym, że wciąż utrzymuje się wysoka niepewność dotycząca przyszłego kształtowania się inflacji, co jest związane m.in. ze zmianami cen surowców, wpływem wojny w Ukrainie na koniunkturę globalną i krajową, a także z czynnikami regulacyjnymi oddziałującymi na ceny, w tym decyzji co do obowiązywania rozwiązań zawartych w tarczy antyinflacyjnej.

Członkowie Rady zaznaczali jednocześnie, że podwyższanie stóp procentowych NBP wraz z wygasaniem wpływu szoków obecnie podbijających ceny będzie przyczyniać się do stopniowego obniżania się inflacji w kolejnych latach. Obniżaniu inflacji powinno sprzyjać także umocnienie złotego – podano.

Niektórzy członkowie Rady wskazują jednak, że przewidywana luźniejsza polityka fiskalna będzie działać proinflacyjnie.

Na wczorajszym posiedzeniu RPP dokonała kolejnej, 10. z rzędu podwyżki – tym razem o 50 pb do 6,5 procent w przypadku stopy referencyjnej.

Polecamy też: