{"vars":{{"pageTitle":"Wakacje od ZUS. "Przedsiębiorca za bardzo nie straci, jego emerytura i tak będzie niska"","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["firma","jdg","main","najnowsze","placa-minimalna","skladki-na-zus","ubezpieczenie-spoleczne","wakacje-od-zus","zus"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"8 stycznia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"08","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":656260}} }
300Gospodarka.pl

Wakacje od ZUS. „Przedsiębiorca za bardzo nie straci, jego emerytura i tak będzie niska”

Jeżeli wakacje od ZUS wejdą w życie, przedsiębiorcy nie zapłacą obowiązkowych składek na ubezpieczenie społeczne nawet przez 3 miesiące w roku. Będzie to dla nich korzystne tu i teraz, bo mniej pieniędzy ucieknie z kieszeni, co może też przełożyć się na brak konieczności zawieszania działalności. Jednak niepłacenie składek w dalszej perspektywie wpłynie na wysokość emerytury przedsiębiorcy.

Rząd przymierza się do wprowadzenia wakacji od ZUS, czyli realizacji jednej z wyborczych obietnic. Wszystko wskazuje jednak na to, że będzie miała ona inny od zapowiadanego kształt.

Składkowa wolność i świadczenie urlopowe

Urlop dla przedsiębiorców, o którym była mowa w czasie kampanii wyborczej, miał przyjąć postać jednego miesiąca wolnego od składek na ubezpieczenie społeczne w połączeniu ze świadczeniem urlopowym w wysokości połowy płacy minimalnej. Wszystko w ramach pomocy dla drobnych przedsiębiorców i samozatrudnionych, którzy zmagają się z wysokimi kosztami prowadzenia działalności gospodarczej.

– To propozycja dla setek tysięcy harujących przedsiębiorców. To jest kwestia godnościowa, aby mieli możliwość odstąpienia od płacenia składki – mówił z kolei Donald Tusk w swoim expose w połowie grudnia.

Dobrowolne 3-miesięczne wakacje od ZUS

Jednak założenia do projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, jakie wpisano w wykazie planowanych prac legislacyjnych rządu, nie do końca pokrywają się z wyborczymi deklaracjami. Według tych zapisów każdy przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą mógłby poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych o zamiarze niepodlegania pod obowiązkowe ubezpieczenia społeczne, a także o nieopłacaniu składek na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy w wymiarze nie 1, ale do 3 miesięcy w ciągu roku kalendarzowego.

Z dokumentu dowiadujemy się też, że po upływie okresu (lub okresów) niepodlegania ponowne objęcie obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi następować będzie automatycznie i nie będzie wymagało osobnego zgłoszenia.

Projektodawca wskazuje też, że korzystanie z rozwiązania nie będzie miało wpływu na uprawnienie do zasiłku chorobowego – o ile składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe były opłacane przez minimalny, wskazany w przepisach okres 90 dni.

– Przewidziane w projekcie rozwiązanie będzie dobrowolne i skierowane do wszystkich przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą niezależnie od formy rozliczania podatku dochodowego czytamy we spomnianym dokumencie.

O świadczeniu urlopowym nie ma mowy. Rozbieżności między obecnymi zapisami a obietnicą wyborczą to jednak nie jedyna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę.

Okresy bez składek a wysokość emerytury

Równie istotne są długofalowe konsekwencje. Właściciele firm, które dzięki wakacjom od ZUS unikną zawieszenia czy zamknięcia działalności, będą musieli liczyć się z tym, że niepłacenie składek wpłynie na wysokość emerytury, którą w przyszłości będą otrzymywali.

– Przytłaczająca większość przedsiębiorców opłaca minimalne składki, więc i tak będzie dostawała mniejszą emeryturę. Przedsiębiorca za bardzo nie straci, jego emerytura i tak będzie niska. Jego emerytura nie pogorszy się zauważalnie. Jednak nikt odpowiedzialny nie jest w stanie podać, o ile świadczenie będzie niższe. Nie wiemy jak za 20 czy 30 lat wyglądała będzie np. inflacja – mówi 300Gospodarce Marcin Wojewódka z Instytutu Emerytalnego.

– Polski system emerytalany w przypadku przedsiębiorców nie jest zorganizowany tak, żeby zapewnić im emerytury na dobrym poziomie – dodaje.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Zagrożenia dotkliwymi, negatywnymi konsekwencjami nie widzi także Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan.

– To wyjście naprzeciwko działalności mikrofirm. Jednoosobowe firmy nie chcą zawieszać działalności. Są okresy, kiedy zmniejszają aktywność biznesową a i tak ponoszą rosnące koszty. Poczekajmy jednak na projekt ustawy, bo nie znamy szczegółów tej propozycji. Jestem przekonany, że pojawi się pełna informacja dla przedsiębiorców, którzy będą chcieli z wakacji od ZUS skorzystać, żeby znali konsekwencje związane z ich emeryturami – wskazuje Robert Lisicki.

Szczegóły te mogą pojawić się już wkrótce, bo jak wynika z projektu ustawy, ma on być przyjęty przez Radę Ministrów w pierwszym kwartale tego roku.

To też może Cię zainteresować: