{"vars":{{"pageTitle":"Warszawa awansowała w rankingu centrów finansowych świata. Ale tylko na 64 miejsce","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","rankingi"],"pageAttributes":["bankowosc","finanse","londyn","ranking","warszawa","warszawskie-city"],"pagePostAuthor":"Martyna Trykozko","pagePostDate":"19 września 2019","pagePostDateYear":"2019","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"19","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":20115}} }
300Gospodarka.pl

Warszawa awansowała w rankingu centrów finansowych świata. Ale tylko na 64 miejsce

Warszawa zajęła 64 miejsce w globalnym rankingu najważniejszych centrów finansowych. Jest jednak czwartym najważniejszym miastem w regionie Europy Wschodniej i Azji Środkowej.

W opublikowanej właśnie najnowszej wersji Global Financial Centres Index, rankingu tworzonego przez firmę konsultingową Z/Yen oraz City of London, pierwsza szóstka pozostaje bez zmian.

Najważniejszymi centrami finansowymi na świecie są kolejno Nowy Jork, Londyn, Hongkong, Singapur, Szanghaj i Tokio. Bez niespodzianek.

Stolica Polski zajęła dopiero 64 miejsce, ale jest to awans o sześć miejsc w stosunku do poprzedniej edycji rankingu. W naszym regionie najbliższym konkurentem jest będąca na 58 miejscu Praga, która awansowała o cztery miejsca.

Warszawa została w rankingu przypisana do regionu Europy Wschodniej i Azji Środkowej, gdzie zajmuje czwarte miejsce – wyprzedza nas wspomniana Praga, a także Stambuł oraz Nursułtan (dawniej Astana), który jest pierwszy.

 

 

Autorzy raportu podkreślają, w indeksie w tym roku daje się zauważyć spadek zaufania – w stosunku do poprzedniej wersji rankingu oceny punktowe miast spadły średnio o 2,5 proc., a spadki zaliczyły między innymi wszystkie centra finansowe z pierwszej piątki.

>>> Czytaj też: Holandia nie chce już być przedsionkiem rajów podatkowych. Jak nim została?