{"vars":{{"pageTitle":"Warszawa odpowiada za 20% polskiego PKB - czyli tyle, ile 7 województw razem wziętych","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","wykres-dnia"],"pageAttributes":["dane","ekonomia","glowny-urzad-statystyczny","gospodarka","gus","main","makroekonomia","pkb","polska","produkt-krajowy-brutto","statystyki","warszawa"],"pagePostAuthor":"Jacek Rosa","pagePostDate":"18 stycznia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"18","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":80311}} }
300Gospodarka.pl

Warszawa odpowiada za 20% polskiego PKB – czyli tyle, ile 7 województw razem wziętych

Polski region stołeczny – czyli Warszawa wraz z ośmioma okalającymi ją powiatami – odpowiada za niemal 1/5 całego polskiego PKB. Podobne znaczenie dla gospodarki kraju ma 7 najsłabszych ekonomicznie województw razem wziętych – wynika z danych GUS. Ale przypadek polskiej stolicy nie jest ewenementem.

Zgodnie z najnowszymi danymi Głównego Urzędu Statystycznego (na 2019 rok), wyodrębniany do celów statystycznych region warszawski stołeczny odpowiada za wytworzenie dokładnie 17,6 proc. całego polskiego produktu krajowego brutto.

Dla porównania – reszta regionu mazowieckiego, po wyłączeniu z niego stolicy i jej okolic, odpowiada za wytworzenie 5,3 proc. krajowego PKB, czyli nieco więcej niż województwo kujawsko-pomorskie i nieco mniej niż województwo pomorskie. W skali kraju to i tak przyzwoity wynik – daje bowiem 8 miejsce wśród województw.

Oprócz regionu stołecznego szczególnie duże znaczenie dla polskiej gospodarki mają przede wszystkim województwa: śląskie (12,1 proc. udziału w ogólnym PKB), wielkopolskie (9,9 proc.), dolnośląskie (8,3 proc.) i małopolskie (8,1 proc.). Wraz z Warszawą i okolicami te regiony wytwarzają ponad połowę polskiego PKB.

Na drugim końcu skali znajduje się województwo opolskie (2 proc. udziału w ogólnym PKB), a przed nim sklasyfikowane są województwa: lubuskie (2,1 proc.), podlaskie (2,2 proc.), świętokrzyskie (2,3 proc.), warmińsko-mazurskie (2,5 proc.), zachodniopomorskie (3,7 proc.) i lubelskie (3,8 proc.).

W sumie tych siedem województw zamieszkanych przez ponad 9,5 mln osób wytwarza 18,6 proc. krajowego PKB – o 1 pkt proc. więcej niż region stołeczny, który zamieszkuje nieco ponad 3 mln osób.

Czy Warszawa jest wyjątkiem?

Czy taka gospodarcza dominacja stolicy jest wyjątkiem w skali Europy? Odpowiedź brzmi: to zależy.

„Paryski” region Ile-de-France jest odpowiedzialny za wytworzenie niemal 1/3 całego francuskiego PKB (dokładnie 31,2 proc.), a w dodatku aż 6 proc. całego PKB Unii Europejskiej.

Większy udział w tworzeniu krajowego PKB od Warszawy mają także np. Praga (25,8 proc. PKB czeskiego) Londyn (23 proc. PKB brytyjskiego), czy Madryt (19,3 proc. PKB hiszpańskiego).

Z drugiej strony mniej scentralizowane gospodarczo są np. Włochy (region Lacjum, którego stolicą jest Rzym wytwarza 11,2 proc. krajowego PKB), a także Niemcy (Berlin jest odpowiedzialny jedynie za 4 proc. PKB RFN).

Na podstawie tych danych widać, że dominacja Warszawy w tworzeniu polskiej gospodarki, choć jest bardzo znacząca, to raczej nie należy do ewenementów i stanowi przeciętny przypadek w skali kontynentu.

Dystans między biednymi a bogatymi regionami rośnie, Warszawa ucieka reszcie kraju


Jeśli chciałbyś codziennie  rano otrzymywać nasz unikalny newsletter 300SEKUND – w którym oprócz takich wywiadów przeglądamy światową prasę i prezentujemy najciekawsze informacje, które są często pomijane przez duże polskie media – możesz się zapisać na niego pod tym linkiem (w nim też zobaczysz, jak wygląda przykładowe 300SEKUND, żeby nie zapisywać się na kota w worku!).