{"vars":{{"pageTitle":"Warszawa wśród 100 najlepszych miast na świecie pod względem innowacji biznesowych","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["badania-i-rozwoj","biotechnologia","biznes","fintech","fundusze-venture-capital","innovation-in-business-index","innowacje","innowacyjnosc-w-biznesie","organizacje-rzadowe","startupy","uczelnie"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"6 października 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"06","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":199175}} }
300Gospodarka.pl

Warszawa wśród 100 najlepszych miast na świecie pod względem innowacji biznesowych

Warszawa znalazła się na 82. miejscu FINOM Innovation in Business Index – rankingu pokazującego najlepsze miasta na świecie pod względem innowacji biznesowych. W badaniu przeanalizowano 100 miast.

W rankingu za Warszawą znalazły się dwie europejskie stolice – Praga na 93. pozycji oraz Budapeszt na 96. miejscu.

Stworzenie indeksu rozpoczęto od wybrania 200 miast z całego świata. Następnie wybrano 100 najważniejszych miast z punktu widzenia biznesu. Następnie, wzięto pod uwagę dwie kategorie: obszary innowacji oraz branże, które świadczą o wysokim poziomie innowacji biznesowych.

Finałowy ranking daje wgląd w to, które miasta na świecie przodują w posiadaniu ekosystemów sprzyjających dla innowacji biznesu oraz pokazuje, które miasta są światowymi liderami innowacji w każdej branży.


czytaj także: Polska jednym z najtańszych krajów w OECD do prowadzenia biznesu [RANKING]


Które miasta zostały uznane za najbardziej innowacyjne dla biznesu?

Najwyżej notowanym miastem w indeksie jest San Francisco, uzyskując najlepsze wyniki pod względem takich czynników jak wydatki firm na badania i rozwój oraz ekosystem technologiczny. Spośród dziesięciu najwyżej ocenianych miast, aż połowa znajduje się w Stanach Zjednoczonych.

Na podium uplasowały się Pekin z drugim miejscem i Nowy Jork na trzecim. Z kolei Paryż i Londyn są jedynymi europejskimi miastami, które znalazły się w pierwszej dziesiątce.

W top 10 uplasowały się też Boston, Shanghai, Tokio, Waszyngton i Los Angeles.

Gdzie najwyżej oceniono badania i rozwój uczelni oraz organizacji rządowych?

Aby uchwycić pełen zasięg instytucji badawczo-rozwojowych, wzięto pod uwagę zarówno podmioty publiczne, jak i prywatne, w tym uniwersytety i organizacje rządowe.

Pierwsze miejsce w kategorii rozwoju uczelni zajął Londyn. Tuż za nim znalazł się Boston i Pekin. Uczelnie warszawskie znalazły się na 77. pozycji. Praga zajęła 68., a Budapeszt 94. miejsce.

Rozwój organizacji rządowych najwyżej oceniany jest w Pekinie. Dalej umiejscowiły się miasta USA, Waszyngton i San Francisco. Pod tym względem Warszawa znalazła się na 63., Budapeszt na 68., a Praga na 78. pozycji.

Pekin z najlepszym środowiskiem dla Venture Capital Funding oraz AI

W rankingu innowacyjności Venture Capital Funding przoduje Pekin, a za nim Nowy Jork i San Francisco. Na piątym miejscu jest Londyn. W tej kategorii Warszawa znalazła się na 71., Budapeszt na 76., a Praga na 86. pozycji.

Pekin znajduje się również na szczycie indeksu innowacji w zakresie sztucznej inteligencji, wyprzedzając Nowy Jork i San Francisco. W tej kategorii Warszawa zajęła 56. miejsce. Jeszcze dalej, bo 60. na liście znalazł się Budapeszt, a na 66. pozycji Praga.

Londyn najlepszy pod względem rozwoju bankowości, finansów, usług Fintech i Startupów

Do indeksu przeanalizowano także krajobraz biznesowy, na który składa się liczba start-upów sfinansowanych w każdym mieście od 2015 roku. Policzono także, które miasta przodują w przekształcaniu różnych sektorów biznesowych, takich jak FinTech i Biotechnologia.

Londyn jest najwyżej ocenianym miastem pod względem innowacji w obszarze bankowości i finansów, usług Fintech, startupów oraz IT i rozwoju oprogramowania.

W dziedzinie innowacyjności Fintech, IT i rozwoju oprogramowania w pierwszej piątce znalazły się również San Francisco, Nowy Jork i Pekin. Warszawa jest 47. pod względem innowacyjności usług Fintech, a pod względem IT i oprogramowania zajmuje 52. pozycję. W kategorii rozwoju startupów stolica Polski znalazła się z kolei na 56. miejscu. Natomiast wskaźnik rozwoju biotechnologii umiejscawia Warszawę jako 62. miasto na 100.

Index został stworzony przez FINOM.de, platformę usług finansowych.

FINOM to międzynarodowy start-up napędzany innowacjami, świadczący usługi finansowe we Francji, Niemczech i Włoszech. Siedziba główna znajduje się w Amsterdamie. FINOM założony został w 2019 roku.

93% ekspertów uważa, że Polska musi odejść od węgla – wynika z nowego raportu