Warszawa znalazła się na 6. miejscu w rankingu europejskich miast z najlepszym rynkiem pracy w branży technologicznej. Zwycięzcą w tej kategorii została Lizbona. W pozostałych dziedzinach, takich jak łączność i infrastruktura czy zrównoważony rozwój, nie wyróżniono żadnej z polskich aglomeracji.
Rynkowi pracy w sektorze technologicznym przyjrzała się szwedzka firma ProptechOS, jednocześnie wskazując na najinteligentniejsze miasta w Europie i Stanach Zjednoczonych. Mianem inteligentnych miast określa się miejsca, które wykorzystują nowoczesne technologie, aby lepiej zarządzać infrastrukturą, usługami i zasobami.
– Aby ocenić najinteligentniejsze miasta w Stanach Zjednoczonych i Europie, przeanalizowaliśmy 16 wskaźników o równych wagach w trzech kategoriach: łączność i infrastruktura, zrównoważony rozwój oraz lokalny rynek pracy w sektorze technologicznym. Nasze kryteria są zgodne z wytycznymi OECD dotyczącymi inteligentnych miast. Nasze badanie objęło 68 miast, w tym 48 największych miast w Stanach Zjednoczonych pod względem liczby ludności oraz 23 stolice krajów europejskich, dla których dostępne były porównywalne dane. Każdy wskaźnik został znormalizowany i oceniony w skali od 0 do 100, aby zapewnić porównywalność różnych danych – tłumaczą autorzy raportu.
Branża technologiczna w Europie: tu są najlepsze rynki pracy
Najkorzystniej w rankingu europejskich miast z najlepszym rynkiem pracy w branży technologicznej wypadła Lizbona, zdobywając 89,1 punktu na 100 w tej kategorii.
– Poza sprzyjającymi inicjatywami rządowymi i ulgami podatkowymi, miasto może pochwalić się jedną z najwyższych liczb programistów i inżynierów na mieszkańca na świecie – uzasadniają swój wybór autorzy rankingu.
Warszawa zajęła 6. miejsce, mając na koncie 73,9 punktu. Dostrzeżono, że to główny ośrodek zatrudnienia specjalistów IT w Polsce, gdzie regularnie wzrasta liczba ofert pracy dla osób specjalizujących się w sztucznej inteligencji czy cyberbezpieczeństwie. Jak wynika z szacunków, zatrudnienie w IT w drugim kwartale tego roku wzrosło nad Wisłą o 6 proc. Podczas gdy w Portugalii wzrost ten był na poziomie 22 proc.
– Warszawski rynek pracy w sektorze technologicznym wykazuje imponujący wzrost, pozycjonując się jako kluczowy gracz w Europie. Z wynikiem 36,4 miejsc pracy w branży technologicznej na 10 000 mieszkańców, miasto dorównuje innym głównym ośrodkom technologicznym, takim jak Londyn i Amsterdam w kategorii miejsc pracy w sektorze tech. Ten wzrost można przypisać silnemu naciskowi Polski na edukację STEM, wysoko wykwalifikowanej sile roboczej oraz strategicznemu położeniu Warszawy w Europie Środkowej. Choć wciąż istnieje przestrzeń do dalszego rozwoju, Warszawa wyłania się jako znaczący ośrodek technologiczny z ogromnym potencjałem na przyszłość – komentuje dla 300Gospodarki zespół prasowy ProptechOS.
Paryż cyfrowym liderem
W pozostałych kategoriach nie ma już polskich miast. Biorąc pod uwagę Stary Kontynent, w dziedzinie łączność i infrastruktura wygrał Paryż, uzyskując 76,4 punkty.
– Paryż posiada wiele cech inteligentnej infrastruktury, w tym trzecią co do wielkości liczbę firm zajmujących się Internetem Rzeczy oraz piątą najwyższą średnią prędkość pobierania w szerokopasmowym Internecie stacjonarnym, wynoszącą 173,06 Mb/s – czytamy w raporcie.
Dodatkowo, jak wskazano, stolica Francji wyróżnia się kilkoma imponującymi wskaźnikami, w tym 99,9 proc. pokryciem populacji siecią 5G przez przeciętnego dostawcę, drugą najwyższą liczbą firm specjalizujących się w sztucznej inteligencji w Europie oraz trzecią najwyższą liczbą darmowych hotspotów Wi-Fi.
Ekologiczny Amsterdam
Amsterdam z kolei jest najinteligentniejszym miastem Europy pod względem zrównoważonego rozwoju.
– Już teraz miasto znane ze swojego ekologicznego środka transportu, jakim jest rower, dąży do tego, aby do 2050 roku stać się pierwszym europejskim miastem o zerowej emisji CO2. Amsterdam ma więcej budynków z certyfikatem ekologicznym niż jakiekolwiek inne miasto w naszym indeksie oraz najwięcej stacji ładowania pojazdów elektrycznych w przeliczeniu na liczbę mieszkańców (67 na 100 000 osób) – tak uzasadniono wybór stolicy Holandii.
Najinteligentniejsze miasta w USA
A co pokazała analiza miast zza oceanu? Najbardziej rozwinięty rynek pracy w branży technologicznej ma Waszyngton.
– Waszyngton przewyższa inne znane centra technologiczne w USA pod względem wielkości rynku pracy w branży technologicznej. W ogłoszeniach jest tam 50 203 ofert pracy w technologii, co odpowiada imponującym 794,7 ofertom na 100 000 osób – podkreśla ProptechOS.
Stolica Stanów Zjednoczonych wyróżnia się w kilku wskaźnikach związanych z innowacjami technologicznymi, wzrostem i zatrudnieniem. Znajduje się tam ponad 16 000 firm technologicznych, a średnie wynagrodzenie inżynierów oprogramowania jest ponad dwukrotnie wyższe od średniej krajowej.
Polecamy również: Programiści używają AI, ale najczęściej nieautoryzowanej wersji. To ma swoje konsekwencje
Spośród wszystkich analizowanych miast w USA, pierwsze miejsce pod względem infrastruktury zajmuje natomiast Austin, zdobywając 86,2 punktu na 100 w tej kategorii.
– Miasto w Teksasie zajmuje najwyższą pozycję w kategorii infrastruktury dzięki takim czynnikom jak wysoka średnia prędkość pobierania internetu wynosząca 275,60 Mbps, przewyższająca krajową średnią wynoszącą 217,14 Mbps. Dodatkowo Austin jest siedzibą 337 firm zajmujących się sztuczną inteligencją, co odpowiada 35 firmom na 100 000 osób – podano w rankingu.
Natomiast jeżeli chodzi o zrównoważony rozwój, tu pierwsze miejsce zajęło Kansas City. Miasto dysponuje ponad 12 000 akrów terenów zielonych. A do 2025 r. ma w nim być posadzonych kolejnych 10 000 drzew.
– Nasza analiza pokazuje, że Kansas City zasługuje również na uznanie za zwiększenie pokrycia drzewami o 5 730 hektarów w ciągu dziesięciu lat. Liczba punktów ładowania pojazdów elektrycznych na 100 000 osób jest także jedną z najwyższych w porównaniu z innymi amerykańskimi miastami – czytamy w rankingu.
To też może Cię zainteresować:
- Rynek IT w Polsce rośnie w siłę. Jest nowy ranking największych firm w branży
- Co trzecia polska firma szuka fachowca od robotów. „Jedni z najbardziej poszukiwanych profesjonalistów”
- Dolina Krzemowa we wschodniej Europie? Jest potencjał, ale wyzwań też nie brakuje
- Pracownicy IT ruszają na łowy. Szukają pracy, bo chcą więcej zarabiać
- Zrównoważonego rozwoju miasta możemy się uczyć od starożytnych [WYWIAD]