{"vars":{{"pageTitle":"Warszawski fintech chce podbić rynek przekazów pieniężnych w Afryce i Azji","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["afryka","azja","azja-poludniowa","fintech","nowe-technologie","rynki-zagraniczne","sektor-finansowy","spoko-app","startupy","technologia","uslugi-finansowe"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"23 lipca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"23","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":165111}} }
300Gospodarka.pl

Warszawski fintech chce podbić rynek przekazów pieniężnych w Afryce i Azji

Polski fintech Spoko.app, działający na rynku przekazów pieniężnych, w najbliższych latach chce stać się liderem na rynkach Afryki i Azji. Firma zamierza wzmocnić swoją pozycję w takich krajach jak Indie, Wybrzeże Kości Słoniowej, Indonezja, Malezja, Wietnam czy Pakistan.

Spoko.app jest wywodzącym się z Polski fintechem (czyli firmą działającą w obszarze technologii finansowych), który działa na rynku międzynarodowych przekazów pieniężnych. O planach ekspansji na zagranicznych rynkach poinformowała spółka.

„Oba kontynenty już teraz są znacznymi graczami na rynku przekazów (…). Utarło się przekonanie, że to zachodnie, bogate kraje są najlepszymi rynkami dla usług fintechów, jednak okazuje się, że państwa ogólnie postrzegane jako mniej rozwinięte, dzięki temu, że są w fazie dynamicznego rozwoju gospodarczego, są właśnie dużą szansą” – mówi Maksym Mykhailovskyi, szef marketingu w spółce.

Firma chce wykorzystać wysoki potencjał rozwoju rynków transferów pieniężnych online w Afryce i Azji. Jednocześnie jej usługi obniżają kosztów przekazów. W Afryce należą one do najwyższych na świecie. Może więc to przyciągnąć potencjalnych klientów.

Sukces w Afryce zależy od rozwoju infrastruktury

Spoko.app dociera obecnie ze swoimi usługami do 12 afrykańskich krajów m.in. Nigerii, Ghany, Senegalu i Kamerunu.

„Odbiór przekazów w gotówce jest na tym kontynencie wciąż bardzo popularny, jednak coraz większa liczba transakcji przenosi się całkowicie do świata cyfrowego. Wpłaty na konto mobilne lub bankowe są najpopularniejsze m.in. w Beninie, Ghanie, Mali, Nigerii i Nigrze” – podaje spółka.

Na tym kontynencie pojawia się coraz więcej lokalnych fintechów. To umożliwia współpracę z zagranicznymi firmami i rozszerzenie oferty.

Przyszły sukces rynku będzie zależał od budowy odpowiedniej infrastruktury i lokalnych polityk wspierających mobilność – wskazuje Spoko.app. Zdaniem spółki, Afryka szybko przyjęła technologie mobilne i portfele cyfrowe. Widać również rosnącą chęć współpracy pomiędzy operatorami przekazów pieniężnych, telefonii komórkowej, bankami i fintechami.

Jeśli chodzi o plany ekspansji na rynku azjatyckim, Spoko.app w najbliższej przyszłości zamierza oferować swoje usługi m.in. w Indonezji, Malezji, Wietnamie, Pakistanie i Bangladeszu.

Kierunek: Afryka. Jak polskie firmy mogą eksportować tam, gdzie jest przyszłość gospodarki? [PODCAST]