{"vars":{{"pageTitle":"Ważne zmiany w finansach publicznych. Rząd chce powołania nowej instytucji","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["finanse-publiczne","ministerstwo-finansow","najnowsze","polityka-fiskalna","rada-fiskalna"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"6 czerwca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"06","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":713132}} }
300Gospodarka.pl

Ważne zmiany w finansach publicznych. Rząd chce powołania nowej instytucji

Ministerstwo Finansów liczy, że Rada Ministrów przyjmie projekty ustaw dotyczących Rady Fiskalnej oraz stabilizującej reguły wydatkowej w czerwcu, poinformował wiceminister Jurand Drop.

Mamy nadzieję, że będzie równocześnie przyjęta, ponieważ to jest taki pewien pakiet transparentności, który składa się z tej części rady fiskalnej i z części reguły. Zakładamy, że jedna i druga ustawa będzie równocześnie przyjęta – powiedział Drop w Tok FM.

Projekt dotyczący Rady Fiskalnej trafił do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pod koniec maja z zapisem, że rząd planuje jego przyjęcie w III kwartale tego roku.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Zadaniem Rady Fiskalnej, która ma zacząć funkcjonować od 2026 r., będzie – zgodnie z projektem – opiniowanie najważniejszych dokumentów budżetowych państwa, przeprowadzanie analiz dotyczących polityki budżetowej oraz udział w debacie publicznej dot. finansów publicznych. Rada ma mieć charakter ekspercki i doradczy.

Projekt ustawy o Radzie Fiskalnej został w tym tygodniu skierowany do opiniowania i uzgodnień. Jak wynika z uzasadnienia do projektu, nowe przepisy zakładają zmianę harmonogramu uchwalania budżetu państwa od 2026 r.

Także w maju do wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu trafił projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych i objęcie stabilizacyjną regułą wydatkową (SRW) wszystkich jednostek, których plany finansowe są zamieszczone w formie załączników w ustawie budżetowej, łącznie niemal 90 jednostek, a także skarbowych papierów wartościowych (SPW). Z zapisu w wykazie wynika, że projekt ma zostać przyjęty w II kw.

Polecamy: