{"vars":{{"pageTitle":"Brakuje węgla. Spółki Skarbu Państwa mają kupić 4,5 mln ton w trybie awaryjnym","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["bezpieczenstwo-energetyczne","ceny-energii","energetyka","sezon-grzewczy","wegiel"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"14 lipca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"14","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":327057}} }
300Gospodarka.pl

Brakuje węgla. Spółki Skarbu Państwa mają kupić 4,5 mln ton w trybie awaryjnym

Pilny zakup 4,5 mln ton węgla – takie zadanie dostały spółki Skarbu Państwa od premiera. Mają na to czas do końca sierpnia.

Premier Mateusz Morawiecki wydał decyzję nakazującą spółkom skarbu państwa pilny zakup łącznie 4,5 mln ton węgla, który ma być wykorzystywany przez gospodarstwa domowe – podaje Onet. Portal dotarł do decyzji, którą w środę 13 lipca miał podpisać premier.

Jak wynika z dokumentu, prezes Rady Ministrów polecił dwóm spółkom (PGE Paliwa oraz Węglokoks) zakup 4,5 mln ton węgla energetycznego. Mają to zrobić do 31 sierpnia 2022 roku. Na sprowadzenie węgla do kraju mają czas do końca października.

Węgiel ma być kupiony do wykorzystania przez gospodarstwa domowe, w których energia grzewcza pochodzi właśnie z opalania węglem.

Na krajowym rynku węgla brakuje od dłuższego czasu. A jeśli jest dostępny, to jest bardzo drogi. To rodzi obawy o bezpieczeństwo energetyczne tysięcy gospodarstw domowych, w których pali się węglem.


Więcej o sytuacji pisaliśmy w tych artykułach:


Jak donosi Onet, PGE Paliwa ma w ciągu półtora miesiąca zakupić 2,5 mln ton, a Węglokoks 2 mln ton węgla energetycznego o „parametrach zbliżonych do parametrów jakościowych wykorzystywanych przez gospodarstwa domowe”. Według informacji portalu, finansowanie zakupu nastąpi ze środków z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.