{"vars":{{"pageTitle":"Wiceminister Buda: Przyjęcie KPO możliwe do końca czerwca, nie spodziewałbym się tej decyzji 9 kwietnia","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["komisja-europejska","konflikt-polski-z-ue","kpo","makroekonomia","spor-o-praworzadnosc"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"1 kwietnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"01","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":284777}} }
300Gospodarka.pl

Wiceminister Buda: Przyjęcie KPO możliwe do końca czerwca, nie spodziewałbym się tej decyzji 9 kwietnia

Wynegocjowanie z Komisją Europejską i przyjęcie przez KE polskiego Krajowego Planu Odbudowy (KPO) jest możliwe do końca pierwszej połowy tego roku. Tak wskazuje wiceminister funduszy i polityki regionalnej, Waldemar Buda.

Zaakceptowanie polskiego KPO, zdaniem wiceministra, „z pewnością wydarzy się w najbliższym czasie”.

Daty na pewno nie wskażę. […] Nie zakładałbym, że nie nastąpi to w tym półroczu – jest to możliwe w tym półroczu – powiedział Buda w rozmowie z Radiem Zet.

Wskazał także, że zatwierdzenia KPO nie można wiązać z przyszłotygodniową wizytą w Polsce szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. O możliwości podjęcia takiej decyzji informowało wczoraj radio RMF.

Z pewnością to nie nastąpi w przyszłym tygodniu. To mogę z całą odpowiedzialnością powiedzieć, ponieważ widzę stopień postępów, jakie się odbywają i nie sądzę, żeby to można było zamknąć w tydzień. Oczywiście, my jesteśmy otwarci, ale nie zgodzimy się na rzeczy niekorzystne dla nas, które są jeszcze na stole – zdementował te doniesienia polityk.

Jednak, podobnie jak wysoki rangą urzędnik KE, z którym 300Gospodarka rozmawiała w tym tygodniu, Waldemar Buda ocenia, że negocjacje ws. KPO „postępują do przodu”.

Jesteśmy optymistami, bo my wiemy i Komisja wie, że do porozumienia musi dojść – dodał wiceminister.

Polski KPO został przedstawiony KE na początku maja 2021 roku. Termin jego zatwierdzenia przez Komisję Europejską minął 3 sierpnia. Dotychczas plan nie został zatwierdzony z powodu braku porozumienia KE i polskiego rządu w kwestiach związanych z praworządnością i system sądownictwa.

Krajowy Plan Odbudowy zakłada, że z Funduszu Odbudowy do Polski ma trafić ok. 58 mld euro – ponad 23,9 mld euro w formie dotacji i ponad 34,2 mld euro w formie pożyczek.


Więcej o ostatnich postępach w związku z przyjęciem Krajowego Planu Odbudowy pisaliśmy w tych artykułach: