{"vars":{{"pageTitle":"Wiceministra klimatu: Sytuacja na Odrze jest poważna. Potrzebna renaturyzacja i zmiana ustawy [AKTUALIZACJA]","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["300klimat","ministerstwo-infrastruktury","ministerstwo-klimatu-i-srodowiska","najnowsze","ochrona-srodowiska","odra","rzeki"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"28 maja 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"28","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":711748}} }
300Gospodarka.pl

Wiceministra klimatu: Sytuacja na Odrze jest poważna. Potrzebna renaturyzacja i zmiana ustawy [AKTUALIZACJA]

Stan wody w Odrze jest niski i już występuje w niej złota alga, co grozi powtórzeniem katastrofy ekologicznej, poinformowała wiceministra klimatu i środowiska Urszula Zielińska. Jej zdaniem potrzebne jest nie tylko ograniczenie zrzutu ścieków do rzeki, ale i jej renaturyzacja.

Tekst zaktualizowany o wypowiedź na temat nowelizacji ustawy.

– Sytuacja na Odrze jest bardzo poważna. Koncentracja złotej algi rośnie z tygodnia na tydzień niemal wykładniczo – mówiła Urszula Zielińska podczas konferencji „Perspektywy renaturyzacji w międzynarodowym dorzeczu Odry”.

Zwróciła uwagę, że sytuacja jest niepokojąco podobna do tej z 2022 roku, kiedy na Odrze doszło do katastrofy ekologicznej. Wysokie zasolenie doprowadziło do zakwitu złotej algi, co z kolei wywołało masowe śnięcie ryb.

– W tym roku przepływy Odry są wyjątkowo niskie. Odra płynie bardzo wolno. Poziomy przypominają te z 2022 roku. To pokazuje nam, że renaturyzacja, przyspieszenie biegu jest absolutnie kluczowe, by rzekę oczyścić, by sama mogła bronić się przed złotą algą – podkreśliła wiceministra.

Działania interwencyjne i systemowe

Wskazała, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz inne instytucje uczestniczące w międzyresortowym zespole do spraw Odry podejmują szereg działań doraźnych i systemowych. Do tych pierwszych należy przede wszystkim monitoring – stały i interwencyjny.

– Jeśli chodzi o działania systemowe to na początku roku podjęliśmy rozmowy z przemysłem w sprawie budowy instalacji odsalających. Jedna z największych spółek zrzucających wodę do Odry zobowiązała się, że w tym roku podejmie decyzję inwestycyjną dotyczącą takiej instalacji – dodała.


Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter


Kolejną istotną kwestią jest stan Kanału Gliwickiego, w którym jest wyjątkowo niska jakość wody. Według Zielińskiej, Ministerstwo Infrastruktury zobowiązało się do wykonania planu i wyceny oczyszczenia tego kanału. Problemem okazało się natomiast niedostateczne przygotowanie urządzeń retencjonujących wodę.

– Jestem codziennie pełna obaw i codziennie sfrustrowana tym, jak trudno jest zmusić albo namówić przemysł do tego, żeby nareszcie zaczęli robić to, co robić powinni, żeby pomóc im znaleźć finansowanie, żeby powiedzieć tym, którzy zrzucają zanieczyszczenia do rzeki, że to nie jest ściek i że muszą przestać to robić i znaleźć sposoby na oczyszczenie swoich ścieków. To jest bardzo trudne, to nie idzie tak szybko, jak byśmy chcieli – podsumowała.

Zapowiedź zmian w ustawie

W rozmowie z Polską Agencją Prasową wiceministra zapowiedziała też nowelizację ustawy o rewitalizacji Odry. Pracuje nad tym Ministerstwo Infrastruktury. Jej zdaniem powinny się w niej znaleźć spore zmiany.

– Jest tam cały zestaw inwestycji regulujących Odrę, a wiemy, że regulacja i przeregulowanie tej rzeki było jedną z przyczyn katastrofy ekologicznej. A zatem plany dotyczące tego obszaru powinny zostać z tej ustawy wykreślone – powiedziała PAP Zielińska.

Według wiceministry nowelizacja musi zostać uchwalona w tym roku, a najlepiej – jak najszybciej.

– Spodziewam się, że będzie procedowana w lecie, a w trzecim kwartale tego roku zostanie uchwalona – dodała.

Polecamy także: