Rząd planuje przyjęcie w III kw. projektu zakładającego wprowadzenie parytetu płci na stanowiskach kierowniczych w dużych spółkach giełdowych, wynika z wykazu prac Rady Ministrów. Minimalny procentowy udział reprezentacji danej płci zarówno w zarządzie, jaki radzie nadzorczej spółki określono na 33 proc.
Na podjęcie środków zmierzających do zapewnienia odpowiedniej reprezentacji danej płci we władzach, spółki miałyby czas co do zasady do czerwca 2026 r.
– Projektowana regulacja stanowi implementację dyrektywy […] w sprawie poprawy równowagi płci wśród dyrektorów spółek giełdowych oraz powiązanych środków, która ma na celu usprawnienie stosowania zasady równości szans kobiet i mężczyzn na stanowiskach kierowniczych, poprzez ustalenie wymogów dotyczących procesu selekcji kandydatów na te stanowiska. Przepisy dyrektywy odnoszą się do niedostatecznie reprezentowanej płci w organach spółek, a więc dotyczą zarówno mężczyzn, jak i kobiet – czytamy w wykazie.
Prawodawca europejski ustanawiając środki mające na celu osiągnięcie bardziej zrównoważonej reprezentacji kobiet i mężczyzn w organach spółek instrumentem w postaci dyrektywy ma na celu wprowadzenie minimalnych wymagań dla spółek giełdowych w zakresie selekcji tych kandydatów w oparciu o przejrzyste, niedyskryminacyjne zasady, podano także.
Małe firmy będą wyłączone z dyrektywy
Przepis dyrektywy wyłącza ze swojego zakresu stosowania mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa zatrudniające mniej niż 250 pracowników, których roczny obrót nie przekracza 50 mln euro lub których całkowity bilans roczny nie przekracza 43 mln euro.
Oznacza to, że tylko te spółki giełdowe, które mają 250 pracowników i więcej oraz spełniają jeden z progów finansowych objęte będą wymogami dyrektywy. Szacuje się, że w przypadku Polski, będzie to mniej niż połowa spółek obecnie notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych, czytamy także.
Projekt nowelizacji zakłada dodanie w tej ustawie rozdziału „Polityka zatrudniania w organach spółki”. Zakres regulacji dotyczy wyłącznie spółek giełdowych, które spełniają łącznie dwa warunki: mają siedzibę w RP oraz co najmniej jedna ich akcja jest dopuszczona do obrotu na rynku regulowanym w co najmniej jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej.
Z obowiązku stosowania tych rozwiązań zostali wyłączeni mikroprzedsiębiorcy oraz mali i średni przedsiębiorcy.
Dokładne zalecenia z projektu rządowego
W celu zapewnienia prawidłowej równowagi płci w organach spółek objętych regulacją, zaproponowano, że walne zgromadzenie spółki zobowiązane jest do przyjęcia, w drodze uchwały, polityki zatrudniania w zarządzie oraz radzie nadzorczej spółki, której celem jest zapewnienie równowagi płci w organach spółki.
Określono także minimalny udział procentowy osób należących do określonej płci w zarządzie i radzie nadzorczej spółki. Projekt zakłada osiągnięcie przez spółki objęte regulacją parytetu 33 proc. wszystkich stanowisk, zarówno w zarządzie, jak też w radzie nadzorczej spółki.
W projekcie wskazano przede wszystkim, że w przypadku dokonywania wyboru między kandydatami posiadającymi równorzędne kwalifikacje, pierwszeństwo przyznaje się kandydatowi należącemu do niedostatecznie reprezentowanej płci.
Projekt nakłada na zarząd spółki obowiązek sporządzania w każdym roku kalendarzowym sprawozdania dotyczącego równowagi płci w organie reprezentacji oraz organie nadzoru spółki. Przepis określa zakres informacji, które powinny znaleźć się w sprawozdaniu, przy czym zakres informacji nie jest katalogiem zamkniętym.
W celu zapewnienia rzetelnych informacji, a przede wszystkim realnej równowagi płci w organach w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania przez spółkę obowiązków wynikających z projektowanych przepisów Komisja Nadzoru Finansowego może nałożyć na spółkę karę pieniężną do wysokości kwoty stanowiącej równowartość 10 proc. całkowitego rocznego przychodu wykazanego w ostatnim zbadanym sprawozdaniu finansowym za rok obrotowy, wskazano.
W celu zapewnienia prawidłowej implementacji dyrektywy w projekcie przewidziano jedynie, że w przypadku uprawdopodobnienia niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków, o których mowa w projektowanym przepisach, spółka obowiązana jest wykazać, że nie dopuściła się naruszenia.
Zgodnie z projektowanym przepisem, spółka zobowiązana jest do podjęcia środków w celu zapewnienia, aby osoby należące do niedostatecznie reprezentowanej płci zajmowały stanowiska w organach spółki w liczbie, wskazanej w projekcie do dnia 30 czerwca 2026 r. W przypadku spółki, w której prawa z akcji wykonuje minister właściwy do spraw aktywów państwowych, termin upływa z dniem 31 grudnia 2025 r.