{"vars":{{"pageTitle":"Wielka Brytania: Konsumenci mają uczestniczyć w kosztach budowy elektrowni jądrowej","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["bezpieczenstwo-energetyczne","elektrownia","elektrownia-atomowa","elektrownia-jadrowa","energetyka","energia-atomowa","energia-jadrowa","energia-nuklearna","wielka-brytania"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"26 lipca 2019","pagePostDateYear":"2019","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"26","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":15271}} }
300Gospodarka.pl

Wielka Brytania: Konsumenci mają uczestniczyć w kosztach budowy elektrowni jądrowej

Brytyjski rząd przedstawił w nowym dokumencie nową strategię finansowania dla elektrowni jądrowych, w tym Sizewell C w Suffolk, donosi BBC.

Konsumenci energii zgodnie z nowym planem mają współuczestniczyć w kosztach budowy nowych elektrowni jądrowych.

Ponadto w dokumencie stwierdzono, że budowa elektrowni jądrowych stała się wyzwaniem od czasu rozpoczęcia w 2016 roku budowy Hinkley Point C w Somerset.

Nowy model finansowania wymagałby od wszystkich odbiorców energii elektrycznej w Wielkiej Brytanii płacenia z góry za rachunki. Oznaczałoby to „sprawiedliwy podział kosztów i ryzyka między konsumentów i inwestorów”, twierdzi Departament ds. Biznesu, Energetyki i Przemysłu (BEIS).

Zdaniem Departamentu obecnie żadnego dewelopera nie stać na poniesienie kosztów rzędu 15-20 mld funtów, które nieuchronnie byłyby związane z realizacją projektu budowy nowej elektrowni atomowej. Inwestorów dodatkowo zniechęca groźba wzrostu kosztów i opóźnień.

Nowe plany spotkały się ze sprzeciwem – zdaniem grup sceptycznych wobec pomysłów rządu większość projektów z zakresu energetyki nuklearnej prowadzonych przez energetycznego operatora EDF jest przepłacona i zbyt przeciągnięta w czasie, przez co wzrasta ryzyko, że konsumenci zmuszeni będą do poniesienia dodatkowych kosztów.

>>> Czy zielona rewolucja musi pogrążyć Śląsk? Farmy słoneczne mogą zastąpić węgiel i uratować miejsca pracy

>>> Oto 8 obszarów gospodarki, z którymi Europa radzi sobie najgorzej