{"vars":{{"pageTitle":"Wiemy, co z cenami energii w drugiej połowie roku. Rząd zajmie się projektem ustawy","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["bon-energetyczny","ceny-ciepla","ceny-energii","ceny-gazu","ceny-pradu","energetyka","main","najnowsze","ubostwo-energetyczne"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"17 kwietnia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"17","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":704175}} }
300Gospodarka.pl

Wiemy, co z cenami energii w drugiej połowie roku. Rząd zajmie się projektem ustawy

Odmrożenie cen energii przy jednoczesnej obniżce taryf oraz wprowadzenie bonu energetycznego dla wrażliwych odbiorców to niektóre rozwiązania ustawy, którą zajmie się Rada Ministrów. Wiemy, ile zapłacimy za prąd. 

Projekt ustawy o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych innych ustaw to propozycja rozwiązań, które zastąpią obowiązujące do połowy roku zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych. Jako planowany termin przyjęcia projektu wskazano drugi kwartał 2024 roku.

– Proponowane zmiany nie wpływają mocno na nasze prognozy inflacji. Z informacji nie wynika co stanie się z opłatą dystrybucyjną za prąd, stanowiącą ok. połowę rachunku. W zależności od skali jej wzrostu inflacja na koniec br. może wg naszych szacunków wynieść między 5,0 proc. a 5,4 proc. r/r (nasz ostatni scenariusz bazowy to 5,2 proc.) – komentują proponowane zmiany analitycy Santander Bank Polska w „Codzienniku”.

Z kolei ekonomiści mBanku zakładają, że wzrost ceny maksymalnej wpłynie na 50-60 proc. całkowitej wartości rachunku. Przy założeniu braku zmian innych kosztów, całkowity rachunek wzrośnie o 11-13 proc.

Takiej skali wzrost przełoży się na wzrost całej kategorii energii o nieco ponad 4 proc. Skala wzrostu jest zgodna z przyjętymi przez nas założeniami i z tego powodu nie wpływa na bieżącą ścieżkę prognozowanej inflacji w 2024 – piszą w codziennym komentarzu.

Bon energetyczny i nowe taryfy

Projekt ustawy zakłada wprowadzenie bonu energetycznego, czyli świadczenia pieniężnego dla gospodarstw domowych, których dochody nie przekraczają 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym albo 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Beneficjentami bonu energetycznego mają być nie tylko gospodarstwa domowe o niskich dochodach, ale również odbiorcy wrażliwi. Bonem energetycznym zostaną objęci emeryci ze świadczeniem poniżej minimalnej emerytury czy emeryci i renciści ze świadczeniem równym najniższej emeryturze.

Podwyższone wsparcie obejmie osoby, które korzystają ze źródeł ogrzewania, zasilanych energią elektryczną, jak. pompy ciepła czy piece akumulacyjne.

Z uwagi na stabilizację sytuacji na rynku i znaczne obniżenie cen energii notowanych na Towarowej Giełdzie Energii, w projekcie przewiduje się dokonanie zmian w obszarze dotyczącym taryf zatwierdzonych przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, obowiązujących do końca 2024 r. – czytamy w „Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów”.

Projekt zakłada, że sprzedawcy energii złożą wnioski do URE o zmianę taryfy. Nowe taryfy mają obowiązywać do końca 2025 roku. Zakładanym efektem ma być obniżenie cen wobec taryf zatwierdzonych na 2024 rok.

Ceny maksymalne

W projekcie ustawy zawarto także przepisy przedłużające obowiązywanie ceny maksymalnej za energię elektryczną dla gospodarstw domowych do końca 2024 roku. Zakładana wysokość ceny maksymalnej to 500 zł/MWh. Za stosowanie ceny maksymalnej, przedsiębiorstwa energetyczne otrzymają rekompensaty.

W przypadku gazu ziemnego projekt przewiduje zmianę ceny maksymalnej do poziomu cen zatwierdzonych w taryfie.

Z kolei jeśli chodzi o ceny ciepła systemowego, projekt zakłada przedłużenie działania mechanizmu ceny maksymalnej do 30 czerwca 2025 r.

Czytaj także: