{"vars":{{"pageTitle":"Wirus Zachodniego Nilu coraz groźniejszy. Ale to nie on jest główną chorobą odzwierzęcą w UE","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["choroby","choroby-odzwierzece","kampylobakterioza","komary","najnowsze","salmonelloza","wirus-zachodniego-nilu"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"7 stycznia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"07","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":654954}} }
300Gospodarka.pl

Wirus Zachodniego Nilu coraz groźniejszy. Ale to nie on jest główną chorobą odzwierzęcą w UE

Kampylobakterioza i salmonelloza były najczęściej zgłaszanymi chorobami odzwierzęcymi u ludzi w Unii Europejskiej w 2022 r. Jednocześnie wzrosła liczba infekcji wirusem Zachodniego Nilu.

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) oraz Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) podały, że liczba zgłoszonych przypadków kampylobakteriozy, będącej najczęściej zgłaszaną chorobą zoonotyczną, pozostała stabilna w 2022 roku w porównaniu z wcześniejszym rokiem. Wynosiła ponad 137 tys. przypadków. Najczęstszym źródłem zakażeń okazywało się mięso z kurczaka.

Natomiast przypadków salmonellozy u ludzi w 2022 roku było 65 208. Przedstawiciele EFSA i ECD podkreślają, że trend zakażeń salmonellą nie wykazał żadnego istotnego wzrostu ani spadku w latach 2018-2022.

– Liczba zgłaszanych przypadków ludzkich dla dwóch najczęstszych chorób przenoszonych przez żywność utrzymuje się na niższych poziomach niż przed pandemią – wskazał Ole Heuer, kierownik Sekcji Chorób Pronepiedemicznych w ECDC. – Jednakże, biorąc pod uwagę wpływ tych zakażeń na zdrowie ludzkie, konieczne są dalsza czujność i wysiłki w celu ograniczenia liczby przypadków – dodał.

Wirus rozprzestrzenił się

Jednocześnie 2022 rok był okresem, w którym odnotowano drugą co do wielkości liczbę przypadków infekcji wirusem Zachodniego Nilu w historii UE. Pod tym względem rekordowy był 2018 rok. Operując konkretami, w 2022 r. zakażeń było dokładnie 1133, z kolei w 2018 r. odnotowano ich 1612.

Eksperci podkreślają, że te bezprecedensowo wysokie liczby mogą być spowodowane bardziej korzystnymi warunkami klimatycznymi sprzyjającymi aktywności komarów. Niepokojące jest także to, że wirus rozszerzył swój obszar geograficzny, dotykając wcześniej nieobjęte obszary takie jak południowo-zachodnia Francja, północne Niemcy czy południowe Włochy.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Przy czym zakażenia w Europie występują sezonowo, z większością przypadków zgłaszanych między lipcem a wrześniem. Najczęściej dochodzi do nich we Włoszech i Grecji. W 2022 r. wirus Zachodniego Nilu, wywołując choroby neuroinwazyjne, doprowadził do 92 zgonów w państwach członkowskich UE.

Dlatego EFSA i ECDC postulują o to, żeby państwa członkowskie wdrażały skuteczne strategie monitorowania wirusa. Konieczne są pobrania próbek krwi od dzikich zwierząt i badania komarów. Bez nich państwa nie będą w stanie wcześniej wykrywać przypadków zakażeń u ludzi.

To też może Cię zainteresować: