{"vars":{{"pageTitle":"Włoski parlament rozwiązany. To wpłynie na strefę euro","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["europejski-bank-centralny","inflacja","najnowsze","obligacje","polityka","strefa-euro","wlochy"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"22 lipca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"22","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":330313}} }
300Gospodarka.pl

Włoski parlament rozwiązany. To wpłynie na strefę euro

Włoski parlament został rozwiązany po rezygnacji premiera Mario Draghiego. Upadek rządu Włoch i prognoza wcześniejszych wyborów już odbijają się na rynkach.

Premier Włoch Mario Draghi złożył po raz drugi dymisję. Tym razem prezydent Sergio Mattarella ją przyjął i rozwiązał dwuizbowy włoski parlament.

Oznacza to wcześniejsze wybory. Zdaniem komentatorów, wygra je koalicja prawicowych i konserwatywnych partii, w tym nacjonalistyczne ugrupowanie Bracia Włosi (wł. Fratelli d’Italia).

Polityczne turbulencje nie pozostają bez wpływu na rynki finansowe.

Zadłużone Włochy

Włochy borykają się z problemem dużego zadłużenia. Jeszcze w czerwcu tą kwestią zajmował się Europejski Bank Centralny. Wtedy zdecydował o przedłużeniu programu skupu obligacji najbardziej zadłużonych państw strefy euro. Miało to zapewnić, że już i tak duży dług Włoch nie będzie się pogłębiał.

Po czwartkowych informacjach włoskie rządowe obligacje zaczęły się wyprzedawać – podaje dziennik „Financial Times”. To efekt tego, że oprocentowanie najważniejszych, 10-letnich obligacji wzrosło do poziomu aż 3,7 procent (o 0,27 pkt. proc.). Tym samym znacząco zwiększyła się różnica w cenie pomiędzy włoskimi a niemieckimi obligacjami.

Pod koniec sesji obligacje odrobiły część strat. W piątek 22 lipca ich oprocentowanie malało i o 9.35 było na poziomie ok. 3,55 procent.

Wyższe oprocentowanie obligacji rodzi obawy o płynność finansową nowego włoskiego rządu. W przypadku krajów, które należą do strefy euro, to problem nie tylko krajowego rządu. Kondycja Włoch wpływa na postrzeganie Eurolandu jako całości. Dodatkowo UE nie chce, by rozstrzał pomiędzy gospodarki unijnymi się powiększał.

Obawy inwestorów dodatkowo zwiększa wizja nowego składu rządzącej koalicji. – Populistyczny zwrot przeciwko Draghiemu budzi niepokój, że nowa polityka będzie pełna błędów – wskazuje cytowany przez „Financial Times” analityk banku JPMorgan.

Polecamy też: