{"vars":{{"pageTitle":"Wniosek o Trybunał Stanu dla prezesa NBP niebawem w Sejmie. Poseł PO ujawnia datę","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["adam-glapinski","main","najnowsze","narodowy-bank-polski","nbp","prezes-nbp"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"22 marca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"22","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":696001}} }
300Gospodarka.pl

Wniosek o Trybunał Stanu dla prezesa NBP niebawem w Sejmie. Poseł PO ujawnia datę

Kiedy zostanie złożony wniosek o postawienie Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu? Datę złożenia tego wniosku ujawnił w piątek przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych Janusz Cichoń.

– Wniosek [o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego], jak ustaliliśmy, zostanie złożony w najbliższy wtorek [26 marca – przyp. 300G]. Udostępniliśmy go posłom, jesteśmy na etapie zbierania podpisów – powiedział poseł Janusz Cichoń w rozmowie z radiem TOK FM.

Wcześniej w tym tygodniu rychłe złożenie wniosku o postawienie przed Trybunałem Stanu prezesa Narodowego Banku Polskiego zapowiedział premier Donald Tusk. Sam Cichoń we wcześniejszych wypowiedziach informował, że trwają prace nad wnioskiem i że zostanie od złożony do końca marca. Jak mówił wówczas Cichoń, koalicja rządowa jest zdeterminowana, by pociągnąć Glapińskiego do odpowiedzialności przed TS.

Treść wniosku ujawnił już dziennikarz stacji Konrad Piasecki. Glapińskiemu zarzuca się m.in. działania jako prezesa NBP bez upoważnienia Rady Polityki Pieniężnej (RPP), podejmowanie interwencji walutowych bez „należytego upoważnienia zarządu NBP” czy realizowanie działań sprzecznych z ustalonymi założeniami polityki pieniężnej.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Glapiński miał także utrudniać niektórym członkom RPP i zarządu NBP realizowania działań konstytucyjnych. We wniosku zarzuca się mu także „uchybienia obowiązkowi współdziałania” z ministrem finansów, przy opracowywaniu planów finansowych państwa. Pojawia się także zarzut braku apolityczności, którym powinien cechować się szef NBP. W sumie prezesowi NBP stawia się osiem zarzutów.

Według Janusza Cichonia wszystkie zarzuty wymieniane we wnioski są istotne. Jak mówił w rozmowie z radiem TOK FM, kluczowy jest zarzut naruszenia niezależności Narodowego Banku Polskiego, niezależności prezesa i podporządkowaniem jego działań jednej opcji politycznej. Według Cichonia to w efekcie doprowadziło do innych naruszeń, zaczynając od finansowania deficytu budżetowego przez bank centralny, na sposobie prowadzenia polityki kadrowej Narodowego Banku Polskiego kończąc.

oprac. Marek Chądzyński

Polecamy też: