{"vars":{{"pageTitle":"Wodór ma pomóc w transformacji energetycznej. Na razie pochodzi głównie z paliw kopalnych","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["energetyka","main","najnowsze","paliwa-kopalne","produkcja-wodoru","transformacja-energetyczna","wodor","zielona-transformacja"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"9 października 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"09","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":611012}} }
300Gospodarka.pl

Wodór ma pomóc w transformacji energetycznej. Na razie pochodzi głównie z paliw kopalnych

Produkcja wodoru na świecie rośnie. Rosną też ambicje jej zwiększenia w kolejnych latach. Na razie jednak większość tego paliwa pochodzi z emisyjnych źródeł. I nie przyczynia się do zielonej transformacji.

Wodór pojawia się w wielu debatach o transformacji energetycznej. Często określany bywa wręcz paliwem przyszłości. Mówi się o samochodach wodorowych i o przestawianiu na wodór dzisiejszych elektrowni gazowych. Na tę świetlaną wodorową przyszłość przyjdzie nam jednak poczekać.

Sytuację na globalnym rynku wodoru bada co roku Międzynarodowa Agencja Energii. W raporcie „Global Hydrogen Review 2023” wylicza, że produkcja i wykorzystanie wodoru wzrosło w 2022 roku o 3 proc. w porównaniu do 2021 roku.

Większość wodoru z paliw kopalnych

NIewiele zmienia się jednak struktura produkcji. Z łącznych 95 megaton wodoru, niemal dwie trzecie (62 proc.) wyprodukowano w 2022 roku z gazu ziemnego, bez wychwytu dwutlenku węgla. W węgla pochodziło 21 proc. produkcji. Kolejne 16 proc. z rafinerii, gdzie wodór jest produktem ubocznym, a następnie surowcem w kolejnych procesach chemicznych.


Czytaj też: Takie ma być paliwo przyszłości. Wszystkie odcienie wodoru [EXPLAINER]


Tylko 0,7 proc. całkowitej światowej produkcji wodoru pochodziło z niskoemisyjnych lub zeroemisyjnych źródeł. Składała się na to produkcja z paliw kopalnych z wychwytem i magazynowaniem CO2 oraz produkcja w procesie elektrolizy wody. Ta ostatnia wyniosła 100 kiloton w 2022 roku, co oznacza wzrost o 35 proc.

Pokazuje to poniższa grafika.

Aż 70 proc. wodoru wyprodukowano w ubiegłym roku w Chinach, Stanach Zjednoczonych, państwach Bliskiego Wschodu, Indiach i Rosji. Na pierwszym miejscu były Chiny, odpowiadające za 30 proc. globalnej produkcji.

Kto wykorzystuje wodór?

Bez większych zmian jest też struktura wykorzystania wodoru. Ogromna większość paliwa wykorzystywana jest w tradycyjnym przemyśle. W 2022 roku wzrost odnotowano przede wszystkim w przemyśle rafineryjnym i chemicznym.

Wykorzystanie wodoru w nowych procesach przemysłu ciężkiego, transporcie, produkcji paliw wodorowych lub wytwarzaniu i magazynowaniu energii elektrycznej – co ma kluczowe znaczenie dla przejścia na czystą energię – pozostaje minimalne i stanowi mniej niż 0,1 proc. globalnego popytu – czytamy w raporcie.

Coraz bardziej optymistyczne prognozy

Niskoemisyjna produkcja wodoru powinna rosnąć w kolejnych latach. Tak wynika z danych o nowych projektach, zebranych przez MAE.

Roczna produkcja niskoemisyjnego wodoru może osiągnąć ponad 20 mln ton w 2030 r., jeśli wszystkie ogłoszone projekty dotyczące wodoru wytwarzanego z elektrolizy wody i paliw kopalnych z wychwytem CO2 zostaną zrealizowane – czytamy dalej.

Rok temu prognoza wynosiła 16 megaton wodoru do 2030 r. W ciągu roku prognozowana produkcja niskoemisyjna wzrosła o ponad 30 proc.

Potrzebne zmiany

Aby jednak w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje rozwój niskoemisyjnych technologii wodorowych, państwa powinny podjąć bardziej zdecydowane działania, ocenia MAE.


Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter


Do pilnie potrzebnych działań zaliczono uruchomienie programów wsparcia niskoemisyjnej produkcji wodoru. Rządy powinny też przygotować zachęty do wykorzystywania zielonego wodoru w różnych gałęziach gospodarki.

W zakresie współpracy międzynarodowej potrzebna jest wzajemnie uznawana certyfikacja produkcji wodoru. Kolejne rekomendacje MAE to stabilne regulacje i wsparcie firm pracujących nad projektami wodorowymi w okresie wysokiej inflacji.

W ostatnich latach byliśmy świadkami niesamowitego rozmachu projektów związanych z niskoemisyjnym wodorem, który może odegrać ważną rolę w energochłonnych sektorach, takich jak chemia, rafinerie i stal. Jednak trudne otoczenie gospodarcze będzie teraz testować determinację biznesu i decydentów politycznych do realizacji zaplanowanych projektów. Potrzebny jest większy postęp w zakresie technologii, regulacji i tworzenia popytu, aby zapewnić pełne wykorzystanie potencjału niskoemisyjnego wodoru – komentuje dyrektor wykonawczy MAE Fatih Birol, cytowany w komunikacie.

Polecamy także: