{"vars":{{"pageTitle":"Wolność mediów coraz bardziej ograniczana. Problem dotyczy całej UE","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["dziennikarstwo","europejski-akt-o-wolnosci-mediow","media","unia-europejska","wolnosc-mediow"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"29 kwietnia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"29","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":706736}} }
300Gospodarka.pl

Wolność mediów coraz bardziej ograniczana. Problem dotyczy całej UE

Stan wolności mediów w krajach Unii Europejskiej jest „niebezpiecznie bliski punktu załamania” –  wynika z raportu przygotowanego przez 37 organizacji.

Wolność mediów w Unii Europejskiej jest coraz bardziej ograniczana, a w kilku krajach jest „niebezpiecznie bliska punktu załamania” – wynika z Liberties Media Freedom Report 2024. Organizacja Liberties z Berlina, w swoim corocznym raporcie o wolności mediów, przygotowanym we współpracy z jednostkami z 19 krajów, w tym także z Polski, ujawnia zagrożenia dla dziennikarzy i ataki na niezależność publicznych nadawców.

Wolność mediów w UE coraz mniejsza

Z raportu wynika, że wolność mediów zawęża się w całej Unii Europejskiej. Autorzy wymienili wiele incydentów z 2023 roku, w których dziennikarze w krajach takich jak Chorwacja, Francja, Niemcy, Grecja i Włochy byli narażeni na fizyczne ataki. Na przykład, węgierscy i słowaccy dziennikarze byli nękani atakami i groźbami ze strony niektórych polityków.


Czytaj też: Ośmieszani, poniżani i bierni. Nastolatki doświadczają cyberprzemocy w social mediach


Co gorsza, w niektórych przypadkach działo się to przy bierności organów ścigania. Według raportu, w Rumunii i Szwecji policja nie zbadała ataków na dziennikarzy. Zaniechano śledztwa z braku środków lub po prostu z braku woli ze strony policji. Ponadto, w niektórych krajach, takich jak Francja i Bułgaria, to policjanci sami atakowali dziennikarzy.

W Niemczech, na Węgrzech, Litwie i w Holandii dziennikarze krytyczni wobec rządu byli wykluczani z konferencji prasowych lub innych wydarzeń oficjalnych, albo im odmawiano dostępu do dokumentów, do których mieli prawo. Na Słowacji premier Robert Fico odciął wszelką komunikację z czterema medialnymi platformami. Premier zarzuca im wrogie postawy wobec rządu.

Różne media – jeden właściciel

Wybory w Polsce, Holandii i na Słowacji zmieniły krajobraz polityczny w każdym z tych krajów. Raport ocenia, że media publiczne znajdują się pod kontrolą rządu na Węgrzech, a w Polsce pod koniec roku znajdowały się w stanie niepewności ze względu na niedawną zmianę władzy. Zwiększają się też obawy o rosnący wpływ rządu na media publiczne w Chorwacji i we Włoszech.

Kolejnym niepokojącym aspektem jest koncentracja własności mediów. Pozostaje ona wysoka w Chorwacji, Francji, na Węgrzech, w Polsce, Holandii i Słowacji, gdzie większość mediów jest kontrolowanych tylko przez kilka podmiotów. Zagraża to różnorodności głosów medialnych i zwiększa ryzyko stronniczości – podkreśla raport.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


W raporcie Liberties podkreślono także trudności związane z niewystarczającymi przepisami dotyczącymi przejrzystości własności oraz licznymi zagrożeniami dla niezależności i finansowania mediów publicznych.

Liberties zaleca, aby Komisja Europejska śledziła wdrażanie nowego Europejskiego Aktu o Wolności Mediów, który stanowi podstawę prawną do poprawy wolności mediów.

Zobacz też: