{"vars":{{"pageTitle":"Work-life balance. Polacy coraz chętniej przechodzą na pracę zdalną","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["elastyczna-praca","najnowsze","praca","praca-z-biura","praca-zdalna","pracownicy","work-life-balance"],"pagePostAuthor":"Magdalena Łubkowska","pagePostDate":"6 lutego 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"06","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":671499}} }
300Gospodarka.pl

Work-life balance. Polacy coraz chętniej przechodzą na pracę zdalną

Pracownicy cenią sobie równowagę między życiem prywatnym a zawodowym. 57 proc. zatrudnionych w Polsce, jak i na świecie, odrzuci ofertę pracy, jeśli mogłaby negatywnie wpłynąć na ten aspekt. 48 proc. zdecydowałoby się rzucić pracę, która nie pozwala im cieszyć się życiem. Wyniki z globalnego badania Randstad.

Według Randstad Workmonitor, w którym wzięło udział 27 tys. pracowników, work-life balance jest na szczycie 3 najważniejszych czynników wpływających na zadowolenie z obecnego lub potencjalnego miejsca pracy. 94 proc. wskazań w Polsce i 93 proc. globalnie. Na drugim miejscu jest wynagrodzenie: odpowiednio 92 proc. i 93 proc. wskazań, a na trzecim – poczucie stabilności zatrudnienia.


Czytaj także: Czterodniowy tydzień pracy sukcesem na Wyspach. Większość firm będzie go kontynuować


– Mimo że większość pracowników na świecie określa swoje podejście do kariery jako ambitne, to jednak 51 proc. twierdzi, że chętnie pozostanie na stanowisku, które lubi, nawet, jeśli nie daje ono perspektywy awansu. Polscy pracownicy wyróżniają się na tym tle: aż 64 proc. uważa się za ambitnych, a jednocześnie, 53 proc. skłania się do pozostania na lubianej posadzie, nawet kosztem postępu w karierze. Polacy rzadziej niż pozostali respondenci rozważają rezygnację z pracy, jeśli się w niej nie rozwijają i zdecydowanie mniej chętnie biorą na siebie obowiązki managerskie (33 proc. vs 47 proc. globalnie) – czytamy w komunikacie.

Z nieco mniejszym optymizmem niż w innych krajach, podchodzimy do możliwości komunikowania swoich ambicji zawodowych. Globalnie 46 proc. respondentów uważa, że może z pracodawcą rozmawiać otwarcie o możliwościach rozwoju kariery. W Polsce potwierdza to nieco mniej, bo 42 proc. zatrudnionych.

Pracodawcy oczekują pracy z biura

Niemal co trzeci Polak przyznaje, że pracodawca oczekuje od niego częstszej pracy z biura niż w poprzednim półroczu. Taki sam odsetek twierdzi, że to zalecenie jest bardziej rygorystycznie sprawdzane. Poza Polską pracodawcy są bardziej stanowczy. 35 proc. zatrudnionych zaznacza, że wymaga się od nich częstszej pracy stacjonarnej, a 41 proc. zauważa bardziej skrupulatną kontrolę w tej kwestii, podano.

Badanie pokazuje, że pracownicy przywykli do rozwiązań umożliwiających wykonywanie obowiązków poza biurem. Dla 39 proc. osób możliwość pracy zdalnej nie podlega negocjacji. Wśród Polaków ten odsetek jest nieco wyższy i sięga obecnie 43 proc. Jednocześnie, polscy pracownicy zapytani, czy rozważaliby odejście z firmy, gdyby wymagała od nich częstszej obecności w biurze, rzadziej odpowiadali twierdząco. To 32 proc. do 37 proc. globalnie. Polacy rzadziej odrzuciliby też ofertę zatrudnienia, gdyby nie zakładała elastyczności miejsca pracy (28 proc. vs. 37 proc. globalnie). Także elastyczności godzin pracy (35 proc. vs 41 proc).

36 proc. polskich pracowników uważa, że ich pracodawca nie zapewnia wystarczającej liczby dni zdalnych. Globalnie odsetek ten jest wyższy i wynosi 42 proc. Wielu pracowników zaznacza, że w oparciu o założenie, że praca zdalna zostanie z nami już na stałe, podjęła życiowe decyzje (22 proc. w Polsce i 37 proc. globalnie).


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Swoją motywację do pracy zatrudnieni uzależniają bardziej od siebie (45 proc.) niż pracodawcy (20 proc.). W Polsce te wskazania plasują się na poziomie 39 proc. i 24 proc. Ponad połowa pracowników w kraju zgadza się z twierdzeniem, że awans zależy bardziej od pracodawcy niż od pracownika (12 proc). W ujęciu globalnym, respondenci rzadziej wskazują tu na dominującą rolę pracodawcy (37 proc). Częściej niż w Polsce na rolę pracownika (27 proc.), podano.

Randstad Workmonitor to globalne badanie realizowane przez Randstad od 2003 roku. Przeprowadzane w 34 krajach Europy, obszaru Azji i Pacyfiku oraz obu Ameryk. Respondenci odpowiadają na pytania w kwestionariuszu online. Badanie obejmuje osoby w wieku od 18 do 67 lat. Obejmuje osoby pracujące przynajmniej 24 godziny w tygodniu, prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą i realizujące zlecenia na rzecz jednego pracodawcy. Także bezrobotne, rozważające podjęcie zatrudnienia w najbliższym czasie. W Polsce uczestniczyło w nim 1000 respondentów.

Polecamy: