{"vars":{{"pageTitle":"Wraca spór o europejskie cła na chińskie samochody elektryczne. Pekin ostrzega Brukselę","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["chiny","chiny-ue","handel","handel-miedzynarodowy","najnowsze"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"3 czerwca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"03","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":712465}} }
300Gospodarka.pl

Wraca spór o europejskie cła na chińskie samochody elektryczne. Pekin ostrzega Brukselę

Chiny krytykują Unię Europejską za wszczęcie dochodzeń handlowych i grożą odwetem, jeśli UE nałoży cła na chińskie samochody elektryczne. Pekin oskarża UE o „tłumienie” chińskich firm i działanie wbrew zasadom wolnego handlu.

Chinom nie podobają się działania, jakie podjęła Unia Europejska w ostatnich tygodnia wobec chińskich firm. UE zarzuca Chinom m.in. stosowanie dumpingu i nieuczciwych subsydiów, szczególnie w sektorze czystych technologii. UE zapowiadała, że niebawem podejmie decyzję czy zastosuje cła wobec chińskich eksporterów pojazdów elektrycznych i jak będą one wysokie.

Agencja Bloomberg, która opisuje sprawę, przywołuje wypowiedzi chińskiego ministra handlu Wang Wentao. Oświadczył on podczas spotkania z chińskimi przedsiębiorstwami w Hiszpanii, że Chiny chcą rozwiązać spory gospodarcze i handlowe poprzez dialog i uniknąć eskalacji konfliktu. Ale zaraz dodał, że rząd w Pekinie jest gotów podjąć „wszelkie niezbędne środki”, aby chronić swoje interesy, jeśli UE nie zmieni swojego kursu.

Francuski koniak na celowniku

Bloomberg zwraca uwagę, że Chiny już zareagowały, wszczynając dochodzenie antydumpingowe wobec francuskich koniaków. Media państwowe sugerują również, że Pekin może nałożyć cła odwetowe na europejskie samochody i wieprzowinę.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Wang Wentao oskarżył UE o wykorzystywanie „nadwyżki mocy produkcyjnych, nieuczciwej konkurencji i innych fałszywych narracji” do uzasadnienia dochodzeń w sprawie chińskich pojazdów elektrycznych, kolei, energii słonecznej, sprzętu medycznego i innych sektorów. Podkreślił, że działania UE zwiększają ryzyko tarć między Chinami a Europą.

Wiceminister handlu Ling Ji skrytykował również UE za stosowanie dochodzeń antysubsydyjnych, twierdząc, że podważają one uczciwą konkurencję i zakłócają stabilność łańcuchów dostaw Chiny-Europa. Dodał, że działania UE są sprzeczne z celami współpracy w zakresie zmian klimatu.

oprac. mach

Polecamy: